Co gra w duszy Michała Babiarza

Laureat kilkudziesięciu konkursów pianistycznych, student wrocławskiej Akademii Muzycznej Michał Babiarz po raz kolejny zabrał widzów Jasielskiego Domu Kultury do świata muzyki klasycznej, której głównym bohaterem był Fryderyk Chopin, ulubiony kompozytor młodego artysty. Interaktywna lekcja odbyła się 21 marca br.

Podczas spotkania muzyk opowiadał o wrażliwości muzycznej, o tym jak bardzo potrzebna, a wręcz niezbędna jest wyobraźnia i kreatywność. Bo obok techniki, to właśnie one są kluczem w przekazywaniu muzyki. Pianista podkreślił, że na jego wrażliwość bardzo mocno oddziałuje Chopin. – Co w tym Chopinie jest takiego fascynującego, jaki ma atut? Kiedyś usłyszałem bardzo trafne słowa: Jeżeli coś oddziałuje na naszą wrażliwość, to w naturalny sposób jesteśmy w stanie zaśpiewać. A śpiewamy melodie. Fenomen melodii w muzyce Chopina, jest taki, że pobudza naszą wyobraźnię – wyjaśnił Michał Babiarz.

Podczas koncertu muzyk zagrał Nokturn ES – Dur opus 9, nr 2 oraz trzy części Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina, dwa utwory kubańskiego kompozytora Ernesta Lecuoni, słynne Libertango Astora Piazzoli oraz  – w duecie z Garbrielą Ross – doskonale znanego Marsza Radetzkiego. Kończąc lekcję wyjaśnił także czym jest legato i triola.

Koncert Michała Babiarza został zorganizowany w ramach XVIII Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Wojtowicz. Pianista był jednym z laureatów i od tego czasu zaczął swoją przygodę z konkursami. – Pana profesora (prof. dr hab. Paweł Zawadzki z Akademii Muzycznej we Wrocławiu – przyp. red) poznałem na tym konkursie w 2010 roku. Od tego momentu zaczęła się moja przygoda z muzyką, konkursami, koncertami. Ten konkurs otworzył mi drogę do dalszej edukacji artystycznej i nadal otwiera ją młodym ludziom, szczególnie z naszego terenu. To właśnie tutaj młodzi muzycy poznają swoich przyszłych pedagogów – wspominał M. Babiarz. Dziękując prof. Zawadzkiemu za obecność na koncercie zaznaczył, że to dzięki niemu pokochał i zrozumiał muzykę Chopina. Artysta podkreślił również, że to właśnie ten pedagog stoi za jego  ostatnimi sukcesami. Natomiast na ręce Heleny Gołębiowskiej, zastępcy dyrektora JDK złożył podziękowania za wsparcie i ideę konkursu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Jasła. Organizatorzy: Jasielski Dom Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Partnerem wydarzenia jest Unimot, a partnerem motoryzacyjnym – Auto Podlasie Toyota Jasło.

kp

logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.