Terenowa Gra Literacka. Nieszczęśliwa miłość Krzysztofa Baczyńskiego

Sześć trzyosobowych drużyn wzięło udział w Terenowej Grze Literackiej (9 czerwca br.) organizowanej w ramach ministerialnego zadania „Miłość jest poezją – Baczyński w Jaśle”, realizowanego przez Jasielski Dom Kultury. Zwyciężyła grupa pierwszoklasistek z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik).

Wzięłam udział w tym konkursie, ponieważ chciałam sprawdzić swoją wiedzę na temat życia Krzysztofa Baczyńskiego. Chciałam się przekonać  czy podołam takiemu wyzwaniu. Gra bardzo mi się spodobała, chociaż niektóre zadania były bardzo trudne i skomplikowane, ale dałyśmy radę. Nasza wiedza na temat Krzysztofa Baczyńskiego i spryt wystarczyły, żeby zdobyć pierwsze miejsce – cieszy się z sukcesu  Aleksandra Kotulak, jedna z uczestniczek  zwycięskiej drużyny.

Pomysłodawcą i twórcą Terenowej Gry Literackiej była Ilona Dranka. – „Jasielska miłość w cieniu łez”  to historia nieszczęśliwej miłości Baczyńskiego do jaślanki Anny Żelazny. Uczniowie szkół średnich, którzy wzięli w niej udział, mieli do wykonania  pięć zadań na terenie miasta, w których poszukiwali rozwiązania różnych zagadek i informacji związanych z tym uczuciem Baczyńskiego – wyjaśnia ideę pomysłodawczyni.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 6 zespołów z trzech szkół powiatu jasielskiego: dwie z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, dwie z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle (ekonomik) oraz dwie z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Wygrała drużyna, która w najkrótszym czasie dobrze rozwiązała wszystkie zadania. – Wszystkie grupy bardzo sprawnie poradziły sobie z zadaniami, nawet szybciej niż to było przewidziane. W luźnych rozmowach uczniowie wyrażali się pozytywnie na temat zadań, bardzo im się ta gra spodobała. Mogę pochwalić wszystkich za energię, szybkość działania, bo różnice czasowe były bardzo niewielkie. Od 1 do ostatniego miejsca, to były 2 do trzech minut, jeżeli chodzi o powrót – podsumowuje konkurs pani Ilona.

Bożena Gogosz, polonistka, opiekunka zwycięskiego zespołu zaproponowała udział w tej grze wszystkim swoim uczniom. Ale to właśnie dziewczyny z pierwszej klasy zainteresowały się literaturą Baczyńskiego i postanowiły spróbować swoich sił. ­- Pozwoliłam im na to, bo widziałam duże zainteresowanie literaturą współczesną z ich strony. Pomyślałam też, że skoro już teraz tak to wygląda, to będą je rozwijać w klasach wyższych – mówi zadowolona nauczycielka.  

Drugie miejsce zajęła również grupa z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, a trzecie – I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.

Wszyscy otrzymali dyplomy, a trzy najlepsze drużyny dyplomy i upominki.

Terenowa Gra Literacka była jednym z działań w ramach projektu pn. „Miłość jest poezją – Baczyński w Jaśle”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021”.

kp


logo jasielskiego domu kultury

Otrzymuj informacje o nowościach!

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco. My nie spamujemy! Zapoznaj się z klauzulą RODO.