Manga Junji Ito – „Whispering Woman”, albumy grup: Past – „Czarno / Biała” i Dezertera – „Kłamstwo to nowa prawda” oraz film Benny’ego i Josha Safdie – „Bóg wie co”, wypełniły kolejne spotkanie Kulturalnego Klubu Dyskusyjnego „Panoptikum” w Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury, 23 lutego br.
Przybyli rozpoczęli wymianę swoich myśli od podszytej horrorem mangi Junji Ito. Opowiada ona o młodej dziewczynie, która po traumie, jaką przeżyła w dzieciństwie ma problem z podejmowaniem decyzji i zawsze oczekuje na polecenia od innych. Sprawia to codziennie jej bliskim ogromne problemy. Pewnego dnia jej zamożny ojciec zatrudnia opiekunkę, której zadaniem jest pomoc dziewczynie. Obie panie znajdują wspólny język, dzięki czemu dziewczyna powoli przystosowuje się do normalnego trybu życia, do czasu…
Dyskutanci rozmawiali też o albumach zespołów Past i Dezerter. Debiutancki krążek grupy Past zawiera 16 utworów utrzymanych w klimacie zimnej fali i panku lat 80. XX wieku. Styl śpiewania wokalistki przypomina klubowiczom śpiew Anji Orthodox z grupy Closterkeller, jednak pojawiająca się w jej głosie maniera, może nużyć odbiorcę. Sam zespół porównywany jest w swojej twórczości do X-Mal Deutschland czy Siekiery. Drugim wydawnictwem, z którym zapoznali się klubowicze był 14 studyjny album Dezertera – „Kłamstwo to nowa prawda”. Płyta powstała w okresie pandemii w 2020 roku i jest – jak zwykle w przypadku tej formacji – bezkompromisowa w warstwie tekstowej, a muzycznie jest definicją „Dezerterowego” grania. Niespełna półgodzinne wydawnictwo zawiera 9 utworów kontestujących obecną rzeczywistość. Wydanie płyty zbiegło się z rozpoczęciem 40 – lecia istnienia zespołu.
W filmie „Bóg wie co” braci Safdie, życie głównej bohaterki Harley kręci się wokół zdobycia kolejnej działki heroiny a uczuciem do niebezpiecznego Ilyi, który już w pierwszych minutach filmu, mówi jej, aby popełniła samobójstwo. Autodestrukcja połączona z niemożnością wyrwania się z zaklętego kręgu biedy, przez heroinowy nałóg, towarzyszy nam przez cały film. Autorzy jednak nie oceniają swoich bohaterów, wręcz wydają się im współczuć. Życie ludzi tkwiących w bagnie, desperacko usiłujących walczyć o to, by nie utonąć, to ulubione tematy obrazów Benny’ego i Josha Safdie
Kulturalny Klub Dyskusyjny Panoptikum ma charakter otwarty i jest inicjatywą wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom tych, dla których oferta tzw. kultury masowej jest niewystarczająca. Każde spotkanie prowadzone jest przez moderatora, a zabieranie głosu w dyskusji następuje na zasadzie dobrowolności. Do udziału w naszych spotkaniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką kulturalną i artystyczną. W dyskusji uczestniczyć można także za pośrednictwem internetu: https://meet.jit.si/towarzystwowilkow
(pch)