W poszukiwaniu wyjątkowych skarbów polskiej sztuki i kultury sakralnej podkarpackiej ziemi wyjechała pierwsza w tym roku wycieczka zorganizowana przez Klubu Kulturalno -Turystyczny JDK i PTTK Oddział w Jaśle. Grupa 29 turystów pod przewodnictwem Józefa Kaczora wyruszyła w sobotni, mroźny poranek 18 stycznia br., w region południowego Podkarpacia. Obranymi punktami do zwiedzania były na wstępie dwie bezcenne, drewniane świątynie w Haczowie i Bliznem – wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W pośrodku starej, ongiś królewskiej, miejscowości Haczów, leżącej nad Wisłokiem odsłoniła się w bieli śniegu i blasku wschodzącego słońca rozłożysta bryła drewnianego kościoła największego w Europie i najstarszego w Polsce. Kościół nakryty wysokim jodłowym dachem i jeszcze większą wieżą zwrócił na siebie uwagę.
Do tej oryginalnej, średniowiecznej budowli z wyraźnymi cechami gotyku wprowadziła miejscowa pani przewodnik. Wszystkich uczestników wycieczki zachwyciło wnętrze kościoła z bogatą gotycką polichromią figuralną. Ponadto, przewodniczka zaznajomiła uczestników wycieczki z historią świątyni oraz zwróciła uwagę turystów na unikatowe rokokowe ołtarze z pierwszej połowy XVIII wieku i cenne gotyckie rzeźby.
Następną perłą sztuki sakralnej na obranym szlaku wycieczki był unikatowy drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych w miejscowości Blizne. Nieopodal szosy, na wzgórzu dostojnie prezentowała się bryła drewnianej późnogotyckiej świątyni otoczonej XIX-wiecznymi zabytkowymi budynkami plebańskimi. Uczestnicy dostrzegli również piękną kapliczkę św. Michała Archanioła.
Znana miejscowa przewodniczka, pani Maria, z dumą otworzyła bramy do wprowadzającego w zachwyt wnętrza kościoła. Bogate malarstwo ścienne świątyni pochodzące z różnych okresów: od XVI do XVIII wieku skupiało uwagę w każdym detalu. Opiekunka kościoła zaznajomiła turystów z bogatą historią miejscowości wiążącą się z kościołem. Wskazała na detale artystyczne świątyni ze szczególnym uwzględnieniem cudownej figury Matki Bożej Łaski Pełnej wyrzeźbionej w drewnie lipowym w latach 1515-1520 na podstawie ryciny Albrechta Dürera.
Kolejnym odwiedzonym unikatowym obiektem było Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w pobliskiej Starej Wsi. Jest to znane miejsce pielgrzymkowe na podkarpackiej ziemi już od XVI wieku. Pielgrzymowało i nadal pielgrzymuje tam tysiące pątników z wielu zakątków Polski, a także ze Słowacji, aby pokłonić się przed cudownym obrazem przedstawiającym Zaśnięcie i Wniebowzięcie Matki Boskiej.
Bazylika Starowiejska jest zaliczana do najcenniejszych obiektów zabytkowych na Podkarpaciu. Nazwana została „perłą architektury późnego baroku” oraz jezuicką perłą Podkarpacia. Znajduje się tu Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej. Obiekt wypełniony jest obficie zbiorami sztuki religijnej okresu od XVI do XX wieku.
Pośród 4000 eksponatów można było zobaczyć unikatowe obrazy, pamiątki związane ze świętymi i wielkimi postaciami Kościoła oraz bogaty zbiór szat liturgicznych. Szczególnego wzruszenia dostarczyły liczne pamiątki związane z osobą papieża Jana Pawła II oraz inne wyjątkowe precjoza po jego poprzednikach zasiadających na tronie papieskim. Co więcej, turyści obejrzeli obszerną kolekcją pamiątek przywożonych przez jezuickich misjonarzy z Afryki, Ameryki Południowej, Azji, Australii i Oceanii. Kustosz muzeum, oprowadzając również po wnętrzu bazyliki, zapoznawał szczegółowo z historią i bogatym, unikatowym wyposażeniem świątyni.
Ostatnim miejscem odwiedzonym na szlaku była Strachocina na Pogórzu Dynowskim.
Miejscowość ta znana jest jako miejsce kultu św. Andrzeja Boboli. Podróżnicy zwiedzili neogotycki kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po czym obejrzeli film, który przybliżył im historię męczeństwa świętego.
Na zakończenie tego jakże udanego wyjazdu przewidziany był Rymanów Zdrój wieczorową porą. Wszyscy zachwycali się świątecznymi, różnokolorowymi iluminacjami tego znanego podkarpackiego kurortu.
Wycieczka była wspaniałą możliwością zapoznania się z bogatą historią, kulturą i sztuką sakralną, a także dziedzictwem narodowym naszej podkarpackiej krainy.
er