Kolejne spotkanie Panoptikum

Muzyka Kacpra Lechety – współzałożyciela grupy Elenium oraz opowiadanie Dino Buzzatiego – „Polowanie na smoka z falkonetem”, płyty Lié – „You Want It Real” i Lice – „WASTELAND; What Ails Our People Is Clear”, a także film „Synchronic” w reżyserii Justina Bensona i Aarona Moorheada złożyły się na pierwsze spotkanie „na żywo” Kulturalnego Klubu Dyskusyjnego Panoptikum w Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury, 16 lutego br. Poprzednie, począwszy od listopada 2020 r. odbywały się tylko on – line.

Obecni na spotkaniu wysłuchali kompozycji powstałych podczas solowej działalności Kacpra Lechety, które realizuje pod pseudonimem Prophet Fantomteatrum. Rozbudowane kompozycje solowe jasielskiego twórcy okraszone komentarzami samego autora zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem przybyłych.

Dyskutanci rozmawiali o zbiorze opowiadań Dino Buzzatiego – „Polowanie na smoka z falkonetem”, na który złożyły się m.in. opowiadania o końcu świata, skazańcu, który dzięki własnemu sprytowi odzyskał wolność, o spotkaniu Alberta Einsteina z wysłannikiem piekieł czy tytułowe „Polowanie na smoka z falkonetem”. Następnie skupiono się na muzyce. Kanadyjczycy z zespołu Lié rok temu wydali swój czwarty album „You Want It Real”. Muzyka zawarta na krążku pełna jest post – punkowych odniesień. Warstwa tekstowa – jak twierdzi gitarzysta i wokalista Ashlee Luk – stanowi otwarte pole do interpretacji. Kolejni reprezentanci post – punka grupa Lice, zaprezentowała w tym roku swoje najnowsze wydawnictwo:  „WASTELAND; What Ails Our People Is Clear”. Brytyjczycy nawiązują na nim do swoich ulubionych wykonawców, Psychic TV, Dead Kennedys, Suicide czy The Birthday Party.

Najnowsze dzieło Justina Bensona i Aarona Moorheada „Synchronic” zaczyna się jak typowy film obyczajowy. Dave i Steve  pracują jako ratownicy medyczni, łączy ich prawdziwa męska przyjaźń. Podczas jednej ze zmian natrafiają na ofiary, które zmarły w dziwnych okolicznościach. Powodem ich śmierci jest nowy, syntetyczny narkotyk, Synchronic. Gdy znika córka  Denisa i wszystko wskazuje na to, że wzięła Synchronic, jej życie jest we niebezpieczeństwie, a ojciec rusza na ratunek. Zdaniem dyskutantów obraz, który początkowo miał ciekawą fabułę, później traci na swym przekazie, przez nie do końca udane poprowadzenie fabuły.

Kulturalny Klub Dyskusyjny Panoptikum ma charakter otwarty i jest inicjatywą wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom tych, dla których oferta tzw. kultury masowej jest niewystarczająca. Każde spotkanie prowadzone jest przez moderatora a zabieranie głosu w dyskusji następuje na zasadzie dobrowolności. Do brania udziału w naszych spotkaniach, zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką kulturalną i artystyczną.  W dyskusji uczestniczyć można także za pośrednictwem internetu: https://meet.jit.si/towarzystwowilkow

Kolejne spotkanie klubu odbędzie się 23 lutego br. Uczestnicy spotkania pochylą się nad mangą Junji Ito – „Whispering Woman”, albumami grup: PAST – „Czarno / Biała” i Dezertera – „Kłamstwo to nowa prawda”, a X Muzę reprezentuje film  „Bóg wie co” w reżyserii: Benny’ego i Josha Safdie.

(pch)