Zwiedzanie Jarosławia oraz udział w XIII Międzynarodowym Festiwalu Derenia na terenie Arboretum w Bolestraszycach, to główne atrakcje wycieczki zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jaśle i Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury, 8 września br.
W niedzielny, upalny poranek 45 turystów pod przewodnictwem Józefa Kaczora wyruszyło na południowo-wschodnie rubieże Podkarpacia. Dzień zapowiadał się obiecująco. Podróżnicy z okien autokaru mogli podziwiać wschodzące słońce w całej okazałości.
Głównym punktem programu wyprawy był Jarosław – miasto okazałych kościołów, bogatych kamienic i wielobarwnej mieszanki kultur. Zwiedzanie rozpoczęto od świątyni grecko-katolickiej pw. Przemienienia Pańskiego, która jest ośrodkiem pielgrzymkowym polskich unitów. Cerkiew – znana ze słynącej łaskami ikony Matki Bożej Jarosławskiej, zwanej Bramą Miłosierdzia – zrobiła ogromne wrażenie na turystach. Kolejnymi odwiedzanymi budowlami sakralnymi były kościoły katolickie: kolegiata pw. Bożego Ciała, która jest najstarszą pojezuicką świątynią w Polsce i zespół klasztorny Sióstr Benedyktynek. Następnie grupa udała się na jarosławski rynek, by obejrzeć kamienice z oryginalnymi, bogato zdobionymi fasadami, przypominającymi o dawnej świetności miasta i nieprzeciętnej zamożności jego mieszkańców.
Złotym okresem dla Jarosławia był wiek XVI i odbywające się w tym mieście, największe w Europie jarmarki. Wiele bezcennych artefaktów z tamtego czasu przetrwało do dziś. Turyści podziwiali ratusz oraz kamienice Attavantich, Orsettich, Radzikowskich i Gruszewiczów, będące sztandarowymi przykładami zabytków z epoki renesansu. Ostatnią zwiedzaną atrakcją turystyczną Jarosławia były podziemia rynku, z wielopoziomowymi korytarzami, wykutymi na przełomie XVI i XVII wieku na potrzeby kupieckie (składowanie towarów). Ten podziemny labirynt dziś służy do prezentowania bogatej historii miasta. Wycieczka z Jasła obejrzała 11 sal wystawowych związanych m.in. z ceramiką, kuchnią mieszczańską z zapleczem kuchennym XVI i XVII w., myślistwem, jarmarkami jarosławskimi, paleontologią, archeologią i historią ratowania jarosławskiej starówki.
Po przyjeździe do Bolestraszyc, turyści najpierw skierowali swoje kroki do Fortu Artyleryjskiego XIII Doliny Sanu, a potem do słynnego na całą Polskę arboretum, z tysiącami okazów oryginalnych roślin. W tym pięknym, pociętym alejkami i wkomponowanymi w otoczenie oczkami wodnymi, ogrodzie botanicznym odbywał się XIII Międzynarodowy Festiwal Derenia, któremu towarzyszyły kiermasze, wystawy i występy zespołów muzycznych. Na festiwalu wycieczkowicze poznawali zdrowotne właściwości derenia i skosztowali przeróżnych soków, nalewek, dżemów, konfitur oraz marmolad. Festiwal był też znakomitą okazją do zrobienia prozdrowotnych zakupów.
Z rozmów prowadzonych w drodze powrotnej, można było wywnioskować, że uczestnicy wycieczki uznali tę wrześniową, pełną wrażeń niedzielę, za wyjątkowo udaną.
er