KK-T JDK i PTTK Oddział w Jaśle zapraszają na Pogórze Wiśnickie

Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury wspólnie z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Jaśle przygotował wakacyjny wyjazd do krainy wielkanocnych palm i suszonych śliwek, czyli na Pogórze Wiśnickie w Małopolsce. Wycieczkę zaplanowano na sobotę, 17 sierpnia br.

Około 12-kilometrowa, mniej wymagająca trasa (w przybliżeniu 4 godz. marszu), prowadzić będzie z Lipnicy Murowanej przez Dolinę Piekarskiego Potoku, Szpilówkę i Bukowiec do Iwkowej.

Pogórze Wiśnickie, zajmujące wschodnią część Pogórza Zachodniobeskidzkiego, to rozległa kraina znajdująca się pomiędzy dolinami dwóch rzek – Raby i Dunajca w woj. małopolskim. Od zachodu sąsiaduje z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Pogórzem Rożnowskim, od południa z Beskidem Wyspowym. Pogórze charakteryzują wydłużone, szerokie, spłaszczone garby, oddzielone wąskimi obniżeniami pochodzenia erozyjnego. Charakterystyczną cechą wzniesień Pogórza Wiśnickiego jest występowanie licznych, wystających z ziemi skałek, ostańców wierzchołkowych i wychodni. W głębokich dolinach ciepłych i nasłonecznionych rozwija się sadownictwo. Najpopularniejsza jest śliwka węgierka, której uprawę zapoczątkowała 800 lat temu księżna Kinga, sadząc na swoich ziemiach przywiezione drzewka.

Lipnica Murowana (281 m n.p.m.), to wieś słynąca z wyjątkowych, sięgających niemal nieba palm wielkanocnych (rekordowa, wykonana w 2019 r. miała ponad 37 m wysokości). Konkursy Palm Wielkanocnych, które rozsławiły Lipnicę Murowaną nie tylko na całą Polskę, organizowane są tu od 66 lat. Miejscowość (w latach 1326-1934 – miasto), leży w kotlinie otoczonej górskimi wzniesieniami. Wciąż ma – w prawie niezmienionej postaci – układ urbanistyczny średniowiecznego miasta. Do najcenniejszych zabytków Lipnicy Murowanej należą obiekty sakralne: drewniany kościół pw. św. Leonarda z przełomu XV i XVI w. (wpisany na listę UNESCO) i murowany, gotycki kościół pw. św. Andrzeja z 1364 r. Ale perłami miejscowej, zabytkowej, architektury są również np. domy mieszczańskie z podcieniami.

Dolina Piekarskiego Potoku (369 m n.p.m.) jest głębokim wąwozem, dnem którego płynie strumień, leżącym pomiędzy Dominiczną Górą (468 m n.p.m.) a Piekarską Górą (515 m n.p.m.). Bliżej Iwkowej, na skraju lasu znajduje się „Źródełko powstańców”. Jak wieść niesie, powstańcy styczniowi pijąc wodę z tego źródła leczyli rany i odzyskiwali siły. W dowód wdzięczności wznieśli tam, do dziś stojący, dębowy krzyż.

Szpilówka (516 m n.p.m.) bądź Spilówka, jest, całkowicie porośniętym lasem, wzniesieniem w długim, 20-kilometrowym grzbiecie zwanym pasmem Szpilówki, który ciągnie się od doliny Uszwicy na zachodzie po dolinę Dunajca na wschodzie. Na Szpilówce znajduje się wieża widokowa drewnianej konstrukcji o wysokości 34 metrów. Można z niej podziwiać krajobraz Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Pogórza Rożnowskiego.

Bukowiec (494 m n.p.m.), nazywany jest też Górą św. Urbana. To w całości zalesiona góra, będąca częścią tzw. Pasma Szpilówki. Wznosi się nad miejscowościami Iwkowa i Tymowa. Na południowym stoku Bukowca znajduje się źródło św. Urbana, a obok niego – Pustelnia św. Urbana.

Iwkowa (286 m n.p.m.) jest wsią leżącą w południowej części powiatu brzeskiego, w kotlinie wzdłuż rzek Bela i Białka. To dawna wieś królewska wielkorządców krakowskich. Iwkowa w średniowieczu stanowiła część ziemi sądeckiej. Niegdyś przebiegał przez nią trakt Wielka Droga, zwany Starą Drogą, łączący Polskę z Węgrami, co sprzyjało rozwojowi osadnictwa.

***

Termin wycieczki: 17 sierpnia br. (sobota); wyjazd sprzed JDK godz.7.00, powrót około godz.20.00.

Koszt wycieczki: 100 zł (członkowie PTTK, młodzież do lat 16, posiadacze Karty Dużej Rodziny, Honorowi Dawcy Krwi – 90 zł).

Zgłoszenia i wpłaty: w PTTK Oddział w Jaśle, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00 – 17.00, piątek w godz. 8.00 – 16.00.

Szczegółowe informacje: w JDK tel. 514 284 625, w PTTK: tel. 13 446 33 40.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wyjazdu z przyczyn od niego niezależnych.