Gdyby żył, dziś skończyłby 96 lat. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, znakomity polski saksofonista, jazzman, kompozytor, a przede wszystkim jaślanin. Autor blisko dwustu szlagierów do topowych polskich filmów („Janosik”, „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Wierna rzeka”) i seriali („Czterdziestolatek”, „Wojna domowa”, „Alternatywy 4”, „Kolumbowie”, „Stawka większa niż życie”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Przygody psa Cywila”). W charakterystyczny sposób łączył przebojowość z bogactwem filmowej ilustracji. Ale tworzył nie tylko muzykę filmową, jest także autorem wielu znanych i śpiewanych po dziś dzień przebojów, m.in. „Zakochani są wśród nas”, „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia”, „Czterdzieści lat minęło”, „Nie bądź taki szybki bill”.
Urodzony 10 kwietnia 1928 roku w Jaśle Jerzy Matuszkiewicz był współtwórcą Festiwalu Jazowego Jazz Jamboree i twórcą jego hejnału. Założyciel Jazz Clubu przy krakowskim oddziale YMCA (1948) oraz zespołu Melomani (1950/51) był laureatem licznych nagród muzycznych. W 1997 roku w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 został odznaczony Srebrnym, a w 2013 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2008 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności artystycznej. Decyzją jasielskich radnych, 26 marca 2012 roku, na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury został odznaczony tytułem „Honorowego Obywatela Miasta Jasła”. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz wsparł także Jasielski Dom Kultury kwotą 50 tysięcy złotych na zakup nowego fortepianu i ufundował stypendium artystyczne swojego imienia dla szczególnie uzdolnionych artystycznie mieszkańców Jasła. Od 2013 roku Jasielski Dom Kultury organizuje koncerty z cyklu „JasMaty – Jasielskie Jazzowe Klimaty im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza”.
W maju 2021 roku artysta został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia. Zmarł 31 lipca tego samego roku. O jego śmierci w social mediach poinformował Jan Ptaszyn Wróblewski: „Odszedł Duduś. Duduś, który był wśród nas pierwszym. Pierwszym absolutnie jazzmanem świadomym, który wiedział co gra i jak to robić. My wszyscy jesteśmy jego uczniami. To Duduś zaraził Polskę jazzem. Nie byłoby Dudusia to nie byłoby Komedy, Trzaskowera, mnie i całej reszty. Diabli wiedzą gdzie i jaki byłby nasz jazz”.
Władze Jasła postanowiły upamiętnić postać wybitnego artysty i w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 oraz budżetu państwa powstała ławeczka muzyczna z postacią Dudusia. Rzeźba znajduje się na skwerze u zbiegu ulic Kościuszki i Rejtana. Wykonana z brązu przedstawia rzeczywistych rozmiarów kompozytora w pozycji siedzącej, trzymającego w dłoniach saksofon. Za siedzeniem umieszczono stylizowany symbol fortepianu, natomiast na ścianie JDK, która stanowi tło, znajdują się kadry z najpopularniejszych filmów i seriali telewizyjnych, do których Jerzy Matuszkiewicz napisał muzykę. Ławeczka została oddana uroczyście do użytku 24 stycznia br.
JDK