Wiersze polskich poetów epoki romantyzmu wyśpiewane przez zespół Piramidy złożyły się na koncert „Mickiewicz, Słowacki, Norwid – najpiękniejsze poezje polskiego romantyzmu”. W czwartkowe przedpołudnie (13 kwietnia br.) młodzież przybyła na to wydarzenie, mogła dowiedzieć się także wielu ciekawostek z życia Mickiewicza.
– Spotkaliśmy się aby porozmawiać o trzech największych twórcach polskiej literatury. W dorosłym życiu, gdy byłem na jednym z wykładów, pewna pani profesor opowiadając o romantyzmie zaczęła tak: „Adam Mickiewicz, jak głoszą najnowsze badania, nie miał najprawdopodobniej przedniej części uzębienia, śmierdział papierosami i był przeraźliwie brzydki, a i tak kochały się w nim wszystkie najpiękniejsze panny ówczesnych salonów. Dzisiaj chcemy wam opowiedzieć o Mickiewiczu nie jako o wieszczu, ale o człowieku, z którym można się było zaprzyjaźnić – powiedział na powitanie Piotr Kajetan Matczuk, gitarzysta, wokalista i klawiszowiec zespołu.
Rozpoczęli od utworu „Czaty”, przybyli wysłuchali także kompozycji: „Przed wichrami i szronem”, „Stepy akermańskie”, „Sen”, „Pchła i rabin”, „Mówię z sobą”, „Romantyczność”, „Moja piosnka” – Cypriana Kamila Norwida oraz „Testament mój” – Juliusza Słowackiego. Ponad godzinne spotkanie z poezją znakomitych twórców, było także okazją do przytoczenia ciekawostek i anegdot z biografii poetów. Piotr Kajetan Matczuk zwrócił także uwagę na fakt, że Mickiewicz w swoich czasach był kimś w rodzaju celebryty, a wieści o jego poczynaniach rozchodziły się po całej Europie.
– Jak głosi legenda Adam Mickiewicz bardzo często bywał gościem na salonach u różnych, różnego rodzaju oficjeli. I trzeba też powiedzieć, że był to człowiek, który potrafił najpiękniej pisać o miłości – podkreślił Matczuk.
Przybyli z uwagą wzięli udział w wydarzeniu i nagradzali artystów gromkimi brawami. Po koncercie młodzież z jasielskiego „Ekonomika” spotkała się z muzykami, aby podzielić się z nimi pokoncertowymi refleksjami.
Wydarzenie pod nazwą: „Propagowanie literatury wśród młodzieży poprzez utwory muzyczne: koncerty dla uczniów polskich szkół promujące teksty Mickiewicza, Słowackiego i Norwida”, sfinansowano z budżetu państwa, rezerwy ogólnej Prezesa Rady Ministrów.
pch