W noworocznym klimacie

Laureaci XXVII Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” wystąpili 15 stycznia br. (sobota) w Jasielskim Domu Kultury podczas koncertu finałowego, wieńczącego wydarzenie. Utrzymany w noworocznym klimacie wieczór był okazją do wręczenia statuetek „Mecenas Kultury” 2021 oraz nagród Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Zanim na deskach sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki wręczono statuetki „Mecenasów Kultury” 2021 oraz nagrody Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Zaszczytne wyróżnienia wręczył burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który powiedział m.in.:

– Ten wieczór podzielony został na trzy części. W pierwszej honorujemy tych, którzy mają już za sobą wiele lat działalności na niwie kultury. Zarówno wokalistów, instrumentalistów, ale także tych, którzy tę kulturę upowszechniają. Druga grupa, to ci, bez których ta działalność niejednokrotnie nie byłaby możliwa. Ogromne podziękowania z mojej strony dla sponsorów. Tutaj też przez te lata przewijało się już wiele firm, które wspomagają działalność kulturalną na terenie miasta Jasła. Trzecia część jest równie piękna, poświęcona tym, którzy swoją działalność artystyczną dopiero zaczynają i również im gratuluję serdecznie.

Statuetki „Mecenasów Kultury”, ustanowione w 2003 r. dla uhonorowania przedstawicieli środowisk gospodarczych i biznesowych wspierających jasielską kulturę, trafiły do: Sieci Sklepów MPM – Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, LOTOS Infrastruktura S.A. – spółki grupy kapitałowej LOTOS działającej na terenie Jasła (odebrała Monika Janiga) oraz jasielskiego oddziału Toyoty (odebrał dyrektor regionalny Konrad Bukowski).

Nagrody Miasta Jasła za osiągnięcia w dziedzinie kultury (przyznawane od 2001 r.) otrzymali: Ewa Kusiak, wieloletni instruktor plastyki Jasielskiego Domu Kultury, autorka wielu scenografii do wydarzeń muzycznych i teatralnych, pomysłodawczyni wielu wydarzeń rozwijających pasje plastyczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod opieką plastyczną miała dotychczas ponad tysiąc młodych jaślan. W pracy zawodowej odpowiedzialna jest również za współpracę z rękodzielnikami z regionu; Dorota Kamińska, od ponad 40 lat związana z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle, przez 25 lat kierowniczka Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Jako członkini Zespołu ds. Sieci Bibliotek w MBP w Jaśle wspiera biblioteki gminne powiatu jasielskiego, a także jasielskie biblioteki szkolne, w zakresie prawidłowej polityki gromadzenia i opracowania zbiorów. Aktywnie bierze udział w licznych formach promocji książki i czytelnictwa; Antoni Bolek, znany regionalny twórca ludowy, laureat licznych Biennale sztuki ludowej i nieprofesjonalnej. Ofiarodawca wielu cennych prac dla Muzeum Regionalnego w Jaśle. Jego twórczość obrazuje niezwykły talent i szeroki zakres działań, wykorzystywanych technik i metod. Inspiracją dla twórcy jest kultura szeroko rozumianego Pogórza; Maciej Wulw, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie skrzypiec Klemensa Bortla i Antoniego Cofalika, wieloletni pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego, wykonawca i organizator życia muzycznego. Współpracował z takimi orkiestrami jak: Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Cracovia Danza i wiele innych, nagrywał dla Polskiego Radia Kraków, Katowice i Rzeszów; pośmiertnie uhonorowano druha Jacka Smolika, komendanta I Szczepu „Orląt” im. Jana Bytnara „Rudego”, który przez pół wieku edukował kolejne pokolenia harcerzy. Kultywując historyczną pamięć naszej małej ojczyzny wraz z harcerzami opiekował się kwaterą poległych w 1939 roku lotników na Starym Cmentarzu, pielęgnował pamięć o bohaterach jasielskiej „Akcji Pensjonat”. Był pomysłodawcą i realizatorem wielu rajdów i gier terenowych. Druh Jacek angażował się również w upamiętnienie ostatniego żołnierza września 1939 r. majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Przez wiele lat angażował się w organizowane przez Miasto Jasło uroczystości z okazji świąt państwowych i lokalnych: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święto Narodowe Trzeciego Maja, Narodowe Święto Niepodległości. Nagrodę w imieniu rodziny śp. Jacka Smolika odebrała podharcmistrz Iwona Dziedzic, z komendy ZHP Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich, natomiast w imieniu Macieja Wulwa dyrektor JDK, Helena Gołębiowska. W imieniu uhonorowanych głos zabrała Ewa Kusiak, która podziękowała za uznanie i docenienie długoletniej pracy wyróżnionych.

Następnie na scenie JDK wystąpili laureaci XXVII Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Przed publicznością zgromadzoną w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury wystąpili Zuzanna Gajda z kolędą: „Anioł Paski otoczony światłością”, Marlena Wiśniewska zaśpiewała „Cztery lata zawszem pasał”, Justyna Pięta – „Śliczna Panienka Jezusa zrodziła”, Emilia Starzec – „Wesołą nowinę”, Julia Bora – „Z narodzenia Pana”, Emilia Czeluśniak – „Przy zielonej łące”, Kinga Paszek – „Na zielonej łące”. Duet Karolina Polak i Mikołaj Majda wykonał utwór „Najświętsza Panienka”, a koncert zakończył występ zespołu Jazz Kids działającego przy Jasielskim Domu Kultury, który wykonał kompozycję – „W tej kolędzie”.

Przewodniczący jury konkursu, Bartosz Gałązka, odczytał protokół z posiedzenia jury oraz pogratulował wszystkim nagrodzonym.

– Jury z przyjemnością wysłuchało prezentacji konkursowych. Bardzo cieszy nas liczny udział w tym roku kolęd regionalnych. To są dwie grupy pieśni. Jedna grupa to kolędy dobrze nam znane, śpiewane w całej Polsce, jak np. kolęda: „Z narodzenia Pana”, ale dawniej na Podkarpaciu śpiewane były w zupełnie innych wersjach melodycznych. Bardzo cieszy, że w tegorocznym konkursie takie pieśni w odmianie podkarpackiej zabrzmiały. Drugą kategorię stanowią kolędy, które nie są szerzej znane. Są to kolędy apokryficzne, opowiadające o cudownych zdarzeniach towarzyszących narodzinom Jezusa. Kolędy o cudownym siewie, o zwiastowaniu anielskim, kolędy nie notowane w źródłach kantyczkowych, przekazywane z pokolenia na pokolenie w tradycji ustnej. Takich kolęd także stosunkowo dużo pojawiło się na konkursie. Oczywiście to stanowi nikły procent wszystkich wykonań, ale cieszy, że coraz więcej się ich pojawia i gorąco zachęcam w imieniu komisji konkursowej do tego, aby po takie kolędy sięgać. W końcu nazwa zobowiązuje. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

Nagrody młodym wykonawcom wręczyli zastępca burmistrza Jasła, Elwira Musiałowicz – Czech, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury – Helena Gołebiowska oraz ksiądz kanonik Zbigniew Irzyk – dziekan Dekanatu Jasło – Wschód, proboszcz jasielskiej Fary. Anioły podkarpackie patronom wydarzenia: Elwirze Musiałowicz – Czech, jurorowi Bartoszowi Gałązce oraz ks. kanonikowi Zbigniewowi Irzykowi wręczyła dyrektor placówki.

– Bardzo dziękuję za tego anioła, bo mam wrażenie, że przez 27 lat temu wydarzeniu w naszym mieście patronuje cały szereg aniołów. Takich, które pozwalają na to żeby nie brakowało inspiracji do tego konkursu oraz werwy i ochoty do pracy przy nim, żeby nie brakowało tego czegoś w głosach wszystkich wyśpiewujących te przepiękne kolędy i pastorałki. I to jest ten dar ogromny za który jestem bardzo wdzięczna. Co roku spotykamy się tutaj bez względu na to, jak niesprzyjające towarzyszą nam okoliczności. Co roku emocjonujemy się tymi dźwiękami wyśpiewywanymi przez najmłodszych i tych starszych. Wydaje mi się, że to wydarzenie wspieramy odrobinę egoistycznie, gdyż mamy poczucie, że dzięki temu wsparciu, dziedzictwo kulturowe naszego regionu pozostaje z nami – zwróciła się do przybyłych Elwira Musiałowicz – Czech, dziękując wszystkim pracującym przy tym konkursie oraz młodym artystom i ich opiekunom. Ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk pogratulował organizatorom konkursu i wykonawcom, zwrócił także uwagę na jego wyjątkowość oraz złożył życzenia przybyłym.

– Życzę państwu, aby ten wyśpiewany czas bożonarodzeniowy, trwał w waszych sercach przez miłość w waszych rodzinach. Przez jedność i zgodę w waszych domach, przez wszystkie sukcesy, które możecie osiągnąć. Życzę zdrowia, tak upragnionego, aby się skończyło, to, co nas tak bardzo oddziela od siebie, a przecież człowiek potrzebuje wspólnoty. Także życzę Bożego błogosławieństwa na każdy dzień nowego roku. Niech Matka Najświętsza, która towarzyszyła Jezusowi, niech i wam towarzyszy i wspiera, a gwiazda betlejemska niech zawsze wam przyświeca.

Na zakończenie uroczystego wieczoru obecni na koncercie zaśpiewali wspólnie kolędę „Dzisiaj w Betlejem”.

pch