AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

rafalOd 14 listopada br. w sklepach Empiku można kupić debiutancką  płytę „Morze” jaślanina Ralpha Kaminskiego. Na albumie, który jest zapisem ważnych momentów i emocji  im towarzyszących znajduje się 13 utworów. 

Ralph Kaminski, a właściwie Rafał Kamiński urodził się i wychował w Jaśle. Swoją przygodę ze śpiewem rozpoczął w wieku 11 lat, kiedy jako piątoklasista zaczął uczęszczać na zajęcia wokalne do Jasielskiego Domu Kultury. Występował na koncertach w JDK, z czasem zaczął brać udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, odnosząc spore sukcesy. – Rafał był uczniem bardzo twórczym. Początkowo dobierałam mu repertuar, ale kiedy był starszy sam szukał odpowiedniej dla siebie drogi muzycznej.  Współpraca z nim była bardzo owocna, a kontakt i obustronna sympatia zostały do dziś – mówi  o swoim wychowanku Ewa Grzebień, instruktor muzyki w Jasielskim Domu Kultury.

Ralph Kaminski, wokalista, autor tekstów oraz kompozytor, tworzy muzykę, nawiązującą stylistyką do artystycznego popu z elementami muzyki filmowej, mocno okraszoną dźwiękami skrzypiec i fortepianu. Określany przez krytyków jako jeden z najbardziej utalentowanych muzyków alternatywnych młodego pokolenia w Polsce jest absolwentem  Akademii Muzycznej w Gdańsku na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, ale studiował także na Muzycznym Uniwersytecie CODART w Rotterdamie. Artystycznie związany jest również z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Kaminski  jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, takich jak Grand Prix międzynarodowego festiwalu CARPATHIA 2011 czy głównej nagrody na Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA 2013. W 2014 roku został również nominowany do nagrody artNoble w kategorii muzyka.

W długo wyczekiwanej debiutanckiej płycie „Morze” Ralph skupił się na budowaniu spójnej i przemyślanej narracji, która pozwala go bliżej poznać. Artystyczny pop, bo tak sam określa swoją twórczość, przeplata się z motywami zaczerpniętymi z muzyki filmowej. Instrumenty klasyczne, skrzypce, wiolonczela i pianino zostały połączone z gitarą akustyczną, basem, perkusją a nawet moogiem. Bezbłędny wokal, obecne w większości utworów  chórki, przemyślana i dopracowana w każdym calu warstwa liryczna, to tylko niektóre z elementów sprawiających, że debiutanckie wydawnictwo artysty można nazwać jednym z ciekawszych debiutów tej jesieni. Znajdujące się na płycie utwory to spójny, bardzo osobisty materiał, stworzony w całości przez Kaminskiego. Jego muzyka jest dojrzała, głęboka i poruszająca, głównie dzięki różnorodnemu, wymykającemu się oczywistym klasyfikacjom wokalowi artysty.

***

„Morze”: 1. Apple Air 2. Morze 3. Lato bez ciebie 4. Zawsze 5. Podobno 6. Jan 7. Mój hymn o Warszawie 8. Los 9. Grudniowa piosenka 10. I znów 11. Kocham 12. Meybick Song 13. Outro.

 

fot. Marek Sławiński

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie