AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 2398Wyjątkowym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy „Basia Józefowicz i przyjaciele”, zorganizowany 25 sierpnia wieczorem w Jasielskim Domu Kultury. FOTORELACJA

Przyjaciół artystki i przyjaciół przyjaciół przyszło na otwarcie ekspozycji tylu, że dokładnie wypełnili niemałą galerię JDK, a atmosfera zapanowała tak sympatyczna, że nawet ci, którzy wpadli tylko na chwilę, zostali dłużej niż planowali. Wszyscy podziwiali kolorowe obrazki i toczyli długie rozmowy nie tylko o sztuce.

Na początku spotkania Barbarę Józefowicz i jej przyjaciółkę z Kolumbii Anę Consuelo Suarez E. przedstawił publiczności dyrektor JDK Janusz Szewczyk, a te opowiedziały nieco o sobie i o prezentowanych na wystawie pracach. - Sztuka, którą uprawiam, Art Naif, to jest kierunek - zawsze to mówię - dla tych, którzy bardzo chcą, ą nie potrafią - stwierdziła z uśmiechem Barbara Józefowicz. - Zaczęłam bardzo późno malować i - może zabrzmi to górnolotnie - ale to moje malarstwo narodziło się z potrzeby serca i z nostalgii, podczas pobytów za granicą, głównie w Ameryce Południowej i w Ameryce Środkowej. Jest takie powiedzenie, że aby dobrze zobaczyć obraz trzeba wyjść poza jego ramy. Ja wyszłam poza ramy, nawet wyleciałam aż za ocean i zobaczyłam Polskę jako coś naprawdę cudownego: zarówno klimat, pejzaże, jak i polskie tradycje. Może państwo, którzy macie to wszystko na co dzień nie odczuwacie tego tak, jak ja. (...) W moich obrazkach są wspomnienia z dzieciństwa, jest świat widziany oczami dziecka, w którym każdy dorosły jest mądry, wszystko dookoła jest piękne i kolorowe, a wszyscy ludzie są dobrzy...

Malarka Ana Consuela Suarez E., dyrektorka Galerii Nacional de Arte w Bogocie, oprócz swojej, przywiozła na wystawę prace ośmiorga kolumbijskich artystów, tworzących w nurcie Art Naif. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wystawy, wyraziła nadzieję, że będzie ona początkiem współpracy i przyjaźni pomiędzy Polską a Ameryką Łacińską.

Poza twórczością Kolumbijczyków na wystawie znalazły się prace artystów z Kostaryki, Kuby, Rumunii i oczywiście z Polski (m.in. z jasielskiej Grupy Plaja). Dzięki temu w galerii JDK można oglądać bardzo szeroki wachlarz dzieł artystycznych, od tworzonych różnymi technikami i w różnych stylach prac malarskich poczynając, przez rzeźbę (też różnorodną) i ceramikę po fotografię.

Oprawę muzyczną czwartkowego wernisażu zapewnił zespół wokalny JDK, przygotowany przez Ewę Grzebień.

Wśród niezwykle licznej publiczności byli m. in.: senator Alicja Zając, wicemarszałek woj. podkarpackiego Maria Kurowska i zastępca burmistrza Miasta Jasła Antoni Pikul.

 

***

 

Z KATALOGU:

Barbara Józefowicz jest artystką Art Naif, malarką i witrażystką. Spędziła ponad 18 lat poza granicami Polski, mieszkając w 7 krajach świata, w Hiszpanii, Meksyku, Argentynie, Kanadzie, Kolumbii, USA i na Kubie. Przez wiele lat pracowała w polskiej służbie dyplomatycznej.

Jej malarstwo, naiwne, proste, o dziecięcej perspektywie, jasnych kolorach, często idealizujące sceny z życia codziennego, narodziło się z towarzyszącej jej z dala od ojczyzny nostalgii. Na szachownicy wspomnień poustawiane są przydrożne kapliczki, złote łany zbóż, bocianie gniazda, kolorowe domki, czy urzeczone śniegiem dzieci.

Magia sztuki naiwnej ma szczególną siłę oczarowywania – pozwala zanurzyć się w świecie marzeń i snów, zaczarowanych chwil i błogich wspomnień.

Jej sztuka prezentowana jest na wystawach i festiwalach w wielu krajach świata.

Wspólnie z mężem, Pawłem Józefowiczem prowadzi w Jaśle pracownię witraży. Witraż ich autorstwa i wykonania ozdabia budynek parlamentu Alberty w Kanadzie i jest jedną z polecanych atrakcji turystycznych miasta Edmonton.

Artyści, przyjaciele Barbary Józefowicz, których prace można oglądać w galerii JDK:

KOLUMBIA: Nidia Lopez, Esmeralda Becerra, Beatriz Younez, Hermes Forero, Cesar Castaneda, Maritza Duarte, Esperanza Tielbard, Ana Consuelo Suarez E., Alejandro Pinzon;

KOSTARYKA: Adrian Gomez, Ricardo Avila, Eugenia Barrionuevo, Gabriel Riggioni, Isidro Con Wong;

KUBA: Julio Reyes Naranjo;

RUMINIA: Mihai Dascalu

POLSKA: Aldona Brzeska, Paweł Józefowicz, Wiesław Telega, Grupa PLAJA

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie