AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

domek grafikaW dobie epidemii i związanych z nią ograniczeń w przemieszczaniu się, zapraszamy wszystkich zaglądających na stronę internetową Jasielskiego Domu Kultury do obejrzenia galerii zdjęć, przypominających ubiegłoroczne wycieczki organizowane wspólnie przez Klub Kulturalno-Turystyczny JDK i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. FOTORELACJA

 

W pierwszej części turystycznych foto-wspomnień wróciliśmy myślami do ubiegłorocznych wypadów w góry: nad Morskie Oko i Czarny Staw (w maju), na Trzy Korony (w sierpniu), na Kozie Żebro i Święto Rydza w Wysowej Zdroju (we wrześniu) oraz na mniej uczęszczane bieszczadzkie szlaki (w październiku), zorganizowanych przez KK-T JDK i PTTK Oddział Jasło.

W drugiej części zapraszamy do Lwowa, wspaniałego miasta o polskich korzeniach, które 50-osobowa wycieczka zorganizowana przez KK-T JDK i sanocki oddział PTTK odwiedziła 21 i 22 września 2019 r. Mamy nadzieję, że ci, którzy z nami byli, patrząc na zdjęcia znów poczują atmosferę tamtego weekendu, a pozostali wyobrażą sobie, jak cudownie było, pozazdroszczą i może następnym razem wybiorą się z nami...

Grupę pilotował Włodzimierz Prośniak z Sanoka, a we Lwowie zaopiekował się nią miejscowy przewodnik Tadeusz Sawczak, rodowity lwowianin, Polak z pochodzenia. Na początek zabrał on wszystkich na założony w XVIII w. Cmentarz Łyczakowski, gdzie spoczywa wielu wybitnych Polaków. Zwiedzając wspaniałą nekropolię wycieczkowicze podziwiali rzeźbiarskie arcydzieła sztuki nagrobnej i pochylali się w zadumie nad mogiłami tworzącymi Cmentarz Orląt Lwowskich.

Kolejnym punktem programu był spacer po starym mieście, urzekającym wyjątkową architekturą sprzed wieków i uwodzącym przechodniów aromatem kawy, unoszącym się z niezliczonych kafejek we wszystkich niemal zakamarkach ulic. Wśród wskazanych przez przewodnika atrakcji turystycznych była słynna kamienica na rogu koło Pałacu Lubomirskich, tzw. Kopalnia Kawy - największa kawiarnia Lwowa z poświęconym kawie muzeum.

Wieczorem był czas wolny. Przechadzaliśmy się do późnej nocy po lwowskiej Starówce, zachwycając się urokiem miasta tętniącego życiem niemal do świtu. Cukiernie kusiły galicyjskim pysznym strudlem, a kafejki - genialną wiśniową nalewką, filiżanką gorzkiej czekolady z bitą śmietaną i kardamonem oraz kawą parzoną na różne sposoby. Nie sposób było sobie tych smakołyków odmówić. Z kolei spokój i możliwość wyciszenia oferowały wspaniałe świątynie, których we Lwowie jest bez liku, także otwarte w sobotni wieczór. Wiele osób wstępowało do nich, by przyklęknąć, westchnąć do Boga i zachwycić się pięknym wnętrzem.

Atrakcją samą w sobie był nocleg w położonym w sercu Lwowa kultowym hotelu George, gdzie rano rozkoszowaliśmy się wybornym śniadaniem przy muzyce fortepianowej na żywo.

A wcześniej niedzielna msza św. w lwowskiej katedrze, nierozerwalnie związanej z historią Polski. To tu swoje płomienne kazania głosił ks. Piotr Skarga, a król Jan Kazimierz składał śluby przed Matką Bożą Łaskawą, przed którą i my mogliśmy pokłonić się z wielkim wzruszeniem. Przed wyjazdem zwiedziliśmy jeszcze m.in. Muzeum Piwowarstwa, czyli „Lwiwiarnię”.

Nie była to nasza pierwsza wycieczka do Lwowa z KK-T JDK i PTTK i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Najbliższy wyjazd do tego wspaniałego miasta zaplanowaliśmy na 10 i 11 października br. na Święto Czekolady. Liczymy na to, że będzie możliwy i zapraszamy wszystkich chętnych.

 

 

Elżbieta Ruszała

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
25
26
27

 

  

Informacja o projekcie