AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

plakat do kronikA może by tak jeszcze raz …

 

Zapraszamy w podróż. Będzie sentymentalnie i zabawnie. Otwieramy przed Państwem nasze archiwum. Pierwszy wpis do kroniki został zrobiony 1 października 1958 roku i od tego momentu zaczynamy przygodę po kartach naszych kronik.

Kronika to  opis wydarzeń w układzie chronologicznym nie zawiera analizy tych wydarzeń, może jednak zawierać podsumowania oraz komentarz autora.

 

Jasielski Dom Kultury jest instytucją prowadzącą szeroką, wielokierunkową działalność, polegającą na inicjowaniu, propagowaniu i wspieraniu aktywności kulturalnej mieszkańców miasta. JDK ma odpowiednią, nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą prowadzić: stałe zajęcia muzyczne, taneczne, teatralne i plastyczne oraz realizować duże przedsięwzięcia kulturalne: spektakle, koncerty i widowiska wystawiane przez profesjonalne teatry i inne grupy artystyczne. Efektowne wyeksponowanie dzieł plastycznych umożliwia stylowa galeria sztuki.

JDK ma na celu zaspakajanie i rozwijanie potrzeb kulturalnych i artystycznych wszystkich grup wiekowych. Służą temu różnorodne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz cykliczne wydarzenia, w tym m.in.: Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów, Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, Andrzejkowe Spotkania Taneczne, Przegląd Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży, Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, Konkurs Recytatorski „Literacka Nagroda Nike”, Jesienne Spotkania z Teatrem, koncerty poświęcone pochodzącemu z Jasła Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi, ciekawe imprezy w ramach Studni Kulturalnej JDK (recitale, monodramy, prelekcje, warsztaty itp.) oraz wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe Klubu Kulturalno-Turystycznego, a ostatnio - spotkania w „Klubie ludzi z pasją”. Jasielski Dom Kultury prowadzi też kino, stawiające na nowości adresowane do odbiorców w każdym wieku oraz Dyskusyjny Klub Filmowy, skupiający kinomanów głębiej zainteresowanych sztuką filmową.

 

W 2020 r. Jasielski Dom Kultury obchodzi 70-lecie działalności. Od maja 1950 r. do września 1970 JDK (wówczas PDK, czyli Powiatowy Dom Kultury), mieścił się w budynku dawnego Towarzystwa Mieszczańskiego „Zgoda” przy ul. 3 Maja 11, odrestaurowanym przez jasielskich rzemieślników po spaleniu przez Niemców w 1944r. W tym czasie w PDK szczególnie rozwinął się teatr amatorski (dramatyczny i kukiełkowy) oraz działalność muzyczna (m.in. w 1966 r. powstała Jasielska Orkiestra Symfoniczna), recytatorska i plastyczna. Odbywały się tu również bale sylwestrowe i karnawałowe oraz inne potańcówki; w PDK spotykali się hobbyści, a instruktorzy m.in. wspierali pracę świetlic na terenie miasta oraz Klubów Rolnika i Klubów Ruch w powiecie. W 1970 r. PDK przeprowadził się do nowej siedziby przy ul. Kołłątaja, a 5 lat później  placówka, decyzją wojewody krośnieńskiego zmieniła nazwę na Jasielski Dom Kultury, jednocześnie zawężając działalność głównie do pracy na rzecz miasta.

W 2015 r. JDK został rozbudowany w ramach projektu „Podniesienie jakości świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej domów kultury w Jaśle i w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji”.

Od 1950 roku do dziś z kulturalno-oświatowych propozycji JDK (wcześniej PDK) skorzystały dziesiątki tysięcy stałych i okazjonalnych bywalców tej instytucji. Z upływem czasu zmieniały się potrzeby, upodobania i oczekiwania osób przychodzących do JDK. Zmieniała się też kadra pracownicza i warunki lokalowe. Jedno pozostało niezmienne: niezależnie od panujących mód i trendów JDK zawsze pozostawał w służbie lokalnej społeczności i dbał o najwyższy poziom swojej oferty kulturalnej. Niektóre z prowadzonych przez JDK form działalności istnieją od początku do dziś, inne pojawiały się i znikały, część wracała i wraca po długiej przerwie.

Przez lata pracy wykwalifikowani pracownicy-instruktorzy pomogli rozwijać talenty bardzo wielu młodym ludziom. Są wśród nich robiący dziś międzynarodową karierę piosenkarze i aktorzy młodego pokolenia, m.in. Michał Szpak, Roksana Węgiel, Rafał Kamiński, Anna Gorajska, Marlena Szpak.

 zd1

 

zd2

zd2a

 

 zd3

 

zd4

 

zd5

 

zd5a

 

zd6

 

zd7

 

zd7a

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
25
26
27

 

  

Informacja o projekcie