AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

DSC 8574Obrazy Marka Wiatra i rysunki jego syna Tomasza można obejrzeć w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż, który odbył się w piątek, 6 marca br., zgromadził liczne grono sympatyków twórczości obu panów. Wydarzenie rozpoczął występ Krzysztofa Sebastiańskiego i Wojciecha Kozdrója, przy akompaniamencie Macieja Janasa. FOTORELACJA

 

 

- Malarstwo jest to moja wielka pasja i miłość. Jest to coś przy czym można odpocząć. Ja starałem się zawsze łąćzyc ze sobą te dwie dziedziny sztuki - malarstwo i śpiew - zwrócił się do licznie przybyłych gości wernisaż, Marek Wiatr.
Jest to szósta wspólna wystawa obu twórców. Marek Wiatr od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu. Jest również dyrektorem prywatnej Szkoły Wokalno - Aktorskiej w Krośnie, gdzie kształci młodzież w zakresie śpiewu solowego. Malarstwo jest dla niego naturalnym uzupełnieniem śpiewu. Pasją jego syna, Tomasza, lekarza urologa, jest rysunek.
- Skupiam się głównie na portretach. Od tego się wszystko zaczęło. W 2011 roku stwierdziłem, że muszę odreagować zawód lekarza i padło na rysunek. Wtedy zaczęła się przygoda z portretem, która towarzyszy mi do dzisiaj. Oprócz portretów można na wystawie zobaczyć także akty oraz rysunki anatomiczne. Gdybym miał wybrać czy mam lekarzem czy rysować, to nie umiałbym, dlatego pogodziłem to. Kiedyś zrodziła się w mojej głowie taka myśl, że może też bym zaczął śpiewać. Raz tato mnie przesłuchał i po tym przesłuchaniu stwierdził: Tomciu – rysuj! - mówił Tomasz Wiatr. Wernisaz uświetnił również występ Marka Wiatra, który wykonał wiązankę arii z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet. Kuratorem wystawy jest Anna Brożyna, starszy instruktor ds. plastyki Jasielskiego Domu Kultury.

 

DSC 8520
Dziękujemy państwu za liczne przybycie na wernisaż obu artystów.
Wystawę można zwiedzać do końca marca br.

***

Marek Wiatr – artysta, śpiewak, malarz, grafik. Urodził się w 1958 roku w Jedliczu, w jednej z najbardziej znanych rodzin na Podkarpaciu. Studia muzyczne ukończył na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz, następnie kształcił się w Weimarze na kursach mistrzowskich pod kierunkiem światowej sławy barytona Pawła Lissitziana. Jednocześnie uczył się malarstwa u artysty – malarza Stanisława Kochanka, a potem w Krakowie, w pracowni prof. Alojzego Siwickiego. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu. Dokonał szereg nagrań dla polskiego radia i telewizji polskiej. Śpiewa na różnych koncertach charytatywnych przekazując również prace malarskie na te cele. Jego nastrojowe pejzaże zdobią mieszkania artystów w wielu krajach świata. Ma swoim dorobku prawie trzydzieści wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

 

Tomasz Wiatr - urodził się w 1983 roku, w rodzinie o bogatych tradycjach medyczno-artystycznych. Jego dziadkowie od czterech pokoleń byli lekarzami, absolwentami Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2008 roku ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Aktualnie jest w trakcie specjalizacji w dziedzinie urologii. W 2010 roku rozpoczął swoją przygodę z rysunkiem, koncentrując się głównie na portrecie. Stworzył cykl portretów ludzi świata, kultury i mediów. Pierwsza jego wystawa odbyła się w Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu w 2011 roku i dała początek kolejnym ważnym wystawom. Wśród miejsc, w których wystawił swoje prace wymienić należy Galerię Agora w Bytomiu czy Galerię Erdos Renee Haaz w Budapeszcie. W 2012 roku stworzył cykl portretów największych krakowskich lekarzy i zaprezentował go w Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. W Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego miała miejsce wystawa prezentująca jego dotychczasowy dorobek artystyczny. Posiada w swoim dorobku 15 wystaw krajowych i zagranicznych.
Jest członkiem Stowarzyszenia Absolwentów Wydziałów Medycznych w Krakowie, Towarzystwa Miłośników Historii Medycyny, Sekcji Adeptów Urologii, Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego, Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, Delegatem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie kadencji 2013-2017.

Piotr Chojecki

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie