AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

Klub HolocaustKlub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle zapraszają 7 marca br. na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie (pow. Dębicki) oraz Parku Historycznego w Bliźnie (pow. ropczycko-sędziszowski).

 

Grupa pod przewodnictwem znanego w środowisku przewodnika PTTK Józefa Kaczora, ma się spotkać przed JDK, skąd o godz. 8.00 wyruszy w drogę, by około godz. 18.00  wrócić w to samo miejsce.

Obrana trasa poprowadzi uczestników wycieczki szlakami historyczno-turystycznymi obejmującymi miejsca funkcjonowania niemieckiego poligonu Waffen SS Truppenubungsplatz Heidelager, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych na tym obszarze niemieckich obozów pracy przymusowej. Turyści zwiedzą ekspozycję historyczno-dydaktyczną Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie - Osiedlu oraz Park Historyczny w Bliźnie.

Centrum w Pustkowie powstało w 2009 r., by realizować projekty związane z historią II wojny światowej oraz Holocaustem; w październiku 2011 r. otrzymało imię Heleny z Reyów Jabłonowskiej, działaczki społecznej i członkini Armii Krajowej. Część wystawiennicza została otwarta w kwietniu 2012 r. Obejmuje ona wystawę stałą poświęconą historii hitlerowskiego obozu pracy w Pustkowie oraz poligonu doświadczalnego, na którym testowano m.in. pociski V-1 i V-2. W ramach ekspozycji, urządzonej w budynkach wzorowanych na obozowych barakach, prezentowane są m.in.: dokumenty, pamiątki po więźniach, przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy oraz makieta terenu obozu i poligonu. Eksponaty pochodzą z: Muzeum Regionalnego w Dębicy, oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz ze zbiorów innych placówek i osób prywatnych. W skład Centrum wchodzi również pomnik postawiony na szczycie „Góry Śmierci” (Królowej Góry) gdzie od 1941 r. działało obozowe krematorium, w którym palono ciała więźniów pomordowanych i zmarłych w obozie. Prowadzi do niego „Droga Cierpienia”, wzdłuż której ustawiono 14 rzeź w kształcie ludzkich rąk.

Park historyczny Blizna został utworzony by ocalić od zapomnienia prawdę historyczną o niemieckim poligonie broni V (Truppenübungsplatz Heidelager, Artilleriezielfeld-Blizna), który odegrał bardzo ważną rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej.

 

***

 

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 65 zł, członkowie PTTK i młodzież do lat 16 - 60 zł. Wstęp do zwiedzanych obiektów płatny dodatkowo około 8 zł.

Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę z wpłatą przyjmowane są w PTTK O. Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00. Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie