AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Kalendarz imprez-rozwiń

img 3035Koncentracja, właściwe techniki oddychania, techniki i ćwiczenia relaksacyjne, to główne tematy spotkania z Elżbietą Graboś, terapeutką, autorką książki „Terapie relaksu”. Spotkanie odbyło się w ramach 103. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury, 24 stycznia br.

 

- Dzięki ćwiczeniom umysłowym, możemy osiągnąć niezwykłe możliwości tkwiące w umyśle człowieka. Każdy z nas posiada taką wewnętrzną siłę, moc, ale nie każdy wie, jak ją wykorzystać. Źródłem naszej wewnętrznej mocy jest koncentracja – podkreśla gość studni. Elżbieta Gryboś zwróciła uwagę na destrukcyjną rolę stresu w naszym życiu.

- Negatywne myśli wywołują niepokój, który niekorzystnie wpływa na ciało. Stres rozpoczyna się w naszym umyśle i natychmiast przenosi się na ciało. Może on prowadzić do depresji. Depresja, jest to ciągłe wałkowanie tych samych złych myśli – mówiła autorka książki „Terapie relaksu”.

 

img 3031

 

Elżbieta Graboś  przybliżyła przybyłym sposoby, metody i techniki relaksacyjne, które mogą stanowić swego rodzaju terapię dla osób potrzebujących odprężenia i wyciszenia psychiki oraz podniesienia poziomu energii, poprawy nastroju, pamięci i koncentracji.

 

Gość studni przedstawił sposób umysłowego wypoczynku, który charakteryzuje się świadomym przerzuceniem uwagi z najbardziej obciążonych obszarów mózgu na inne o mniejszej aktywności, np.: nauki języka czy pracy na komputerze, na słuchanie muzyki, podziwianie przyrody czy gry na instrumencie. Według terapeutki zazwyczaj jest odwrotnie, relaksujemy ciało, żeby wyciszyć umysł, ale można relaksować umysł, a ciało rozluźnia się samoistnie.

 

img 3038

 

- Kluczem do przekształcenia wszelkiego rodzaju ćwiczeń w techniki relaksacyjne, jest koncentracja. Treningi i ćwiczenia relaksacyjne służą wypracowaniu nawyku wprowadzania się w ten stan. Uzyskany spokój i uważność łączymy z życiem codziennym. Zintegrowanie ciała i umysłu służy do uzyskania relaksu. W stanie relaksu możemy mieć znakomite pomysły, rozwiązywać problemy i pomagać w ich rozwiązaniu innym, którzy tego nie potrafią – dodaje Elżbieta Graboś.

 

img 3043

 

Pierwszą korzyścią związaną z uzyskaniem stanu odprężenia jest uaktywnienie mechanizmów samoleczenia i samoregeneracji. Według autorki natura wyposażyła nas w te mechanizmy, stres osłabia je zwiększając podatność na choroby, a techniki i ćwiczenia relaksacyjne odbudowują je. Przywracają te możliwości, które człowiek utracił przez rozwój cywilizacji współczesnego świata. Drugą korzyścią jest przyśpieszenie powrotu do zdrowia oraz jego wzmocnienie. Metody te same w sobie nie leczą, ale wspierają proces leczenia i rekonwalescencji. Kolejną korzyścią jest wzrost poziomu serotoniny, hormonu szczęścia odpowiedzialnego za poprawę samopoczucia i obniżenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu, odpowiedzialnego za podwyższenie poziomu glukozy we krwi oraz nadciśnienia tętniczego. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają obniżyć nadpobudliwość psychoruchową czyli ADHD, na którą cierpią nie tylko dzieci, ale i dorośli oraz podnoszą poziom energii odpowiedzialnej za witalność człowieka.

- Oddech jest jednym z najważniejszych źródeł energii, ale nie tylko on. Myśli, słowa i towarzyszące im emocje, to fale energii, które można ukierunkować i spożytkować w dobrym celu. Energia może nas także męczyć i rozsadzać od środka niczym nadmiar powietrza w balonie. Energia może niszczyć i budować. W zależności od tego, jak ją ukierunkujemy. Dlatego tak ważne jest pozytywne myślenie i właściwe oddychanie – podkreśla gość studni.

 

Elżbieta Graboś prowadziła w iwonickich sanatoriach zajęcia z relaksacji umysłowej, oddechowej, wizualizacji i afirmacji oraz uczy samokontroli umysłu. Stosowne uprawnienia zdobyła kończąc różne szkoły i kursy w Polsce i USA.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

   

 

youtube

 

 

 

JDK Papie

100. URODZINY PAPIEŻA
JANA PAWŁA II - KONCERT

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

  

Informacja o projekcie