AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 2714Podkarpackie znalazło się w tym roku wśród województw, w których ferie rozpoczęły się najwcześniej, bo już 13 stycznia. Jak widać połowa tegorocznej zimowej kanikuły i zajęć zaplanowanych na ten czas w Jasielskim Domu Kultury już minęła. Oferta JDK na drugi tydzień ferii to: filcowanie na mokro, koncert na Dzień Babci i Dziadka, warsztaty lepienia w glinie, warsztaty hip-hop i poznanie różnych terapii relaksu. FOTORELACJA

 

W ramach „Zimowej Akademii Artystycznej - ferie 2020 z JDK”, podobnie jak w poprzednich latach, odbywają się zajęcia i spotkania skierowane do młodszych i starszych jaślan. W pierwszej części ferii zorganizowane zostały: dla dzieci i młodzieży - warsztaty bigbandowe (zakończone koncertem), musicalowy spektakl połączony z szeregiem zabaw i konkursów z nagrodami, warsztaty plastyczne i warsztaty wokalne; dla dzieci wraz z opiekunami - familijne dekorowanie pierników; dla dorosłych - warsztaty taneczne oraz spotkanie z dietetyczką.

Dodatkową atrakcją pierwszego tygodnia ferii była wystawa „Fascynujący świat pająków i skorpionów”.

 

 

Feryjne warsztaty bigbandowe

 

Zakończone mini-koncertem 5-dniowe warsztaty bigbandowe (13-17 stycznia) były kontynuacją warsztatów wakacyjnych. Zajęcia prowadzili trzej muzycy, na co dzień grający w big-bandzie Jass Brass Consort. Opiekunem sekcji instrumentów dętych drewnianych był Adrian Faryj (Akademia Muzyczna w Krakowie), sekcji instrumentów dętych blaszanych - Robert Pisarek (AM we Wrocławiu), sekcji rytmicznej - Wojtek Nowicki (kierownik big-bandu JBC, muzyk, aranżer, instruktor JDK).

- Celem warsztatów było doskonalenie pracy zespołowej i rozwijanie umiejętności improwizatorskich oraz czytania nut - mówi Wojtek Nowicki - Podczas zajęć skupialiśmy się na doskonaleniu umiejętności interpretowania utworów zgodnie z kanonami stylu i formy muzycznej w duchu tradycji bigbandowej oraz rozwijaniu umiejętności swobodnego i kreatywnego posługiwania się środkami przekazu artystycznego.

 

Rodzinne dekorowanie pierników

 

Bardzo przyjemnie spędzili czas uczestnicy familijnych warsztatów dekorowania pierników, poprowadzonych przez Małgorzatę Urban pod hasłem „Zrób i zabierz piernik do domu”. W zajęciach, które odbyły się we wtorek, 14 stycznia, wzięły udział dzieci z opiekunami (1 dorosły + 1 lub 2 dzieci). Rodzinne zespoły wspólnie dekorowały różnokształtne pierniki domowego wyrobu dostarczone przez M. Urban, która chętnie dzieliła się ze wszystkimi swoim doświadczeniem w „malowaniu” piernikowych wypieków i służyła pomocą warsztatowiczom mającym ogromny zapał lecz mniejszą wprawę.

 

Proekologiczny spektakl i zabawy dla dzieci

 

Także 14 stycznia, na musicalowy spektakl „Skrzydlaty odlot”, a po nim na „odlotowe” zabawy zaprosił najmłodszych widzów Teatr Kultureska z Krakowa. Młodziutka widownia żywiołowo reagowała na interaktywne przedstawienie, którego bohaterami były trzy ptaki: papuga, wróbel i sowa, a tematem - dbanie o środowisko.

Po zakończeniu widowiska aktorzy zaprosili dzieci do wspólnej zabawy i konkursów z nagrodami.

 

Kolorowy świat farb

 

Jak zwykle dużą popularnością cieszyły się warsztaty plastyczne „Zabawy kolorami - przygoda z farbami”, zorganizowane w środę, 15 stycznia. Ich uczestnicy - pod kierunkiem instruktorek plastyki w JDK Anny Brożyny i Ewy Kusiak - wyczarowali mieniący się barwami świat. Tworzenie kolorowych standardowych i wielkoformatowych obrazków sprawiło wielką satysfakcję małym malarzom, a gotowe dzieła rozweseliły hol JDK.

Kolędowe warsztaty wokalne

W 2-dniowych (16-17 stycznia) warsztatach wokalnych „W tej kolędzie” uczestniczyło 15 dzieci w wieku od 7 do 12 lat. W tym roku, oprócz młodych jaślan i mieszkańców jasielszczyzny, w grupie były dwie osoby z odleglejszych stron Polski: Bełchatowa i Gdańska. Pod kierunkiem Ewy Grzebień, instruktorki muzyki w JDK, wszyscy „przerobili” tradycyjne kolędy: „Gore gwiazda”, „A cóż z tą dzieciną”, „Hej w dzień narodzenia” i „A wczora z wieczora” oraz pastorałkę „W tej kolędzie”, a ponadto współczesną kolędę „Samotnie kolędować źle” i pastorałkę „Chciałbym nutę mieć kantyczek”. - To była fajna grupa, wszyscy z dobrym słuchem, utalentowani. Dlatego próbowaliśmy również śpiewu na głosy - stwierdziła Ewa Grzebień.

 

Dla dorosłych

 

W czasie ferii JDK nie zapomniał o dorosłych. W ofercie na pierwszy tydzień znalazło się - 14 stycznia - spotkanie z cyklu Klub Ludzi z Pasją z dietetyczką Anną Zwolińską, pasjonatką diety dr Ewy Dąbrowskiej oraz - w sobotę, 18 stycznia – otwarte warsztaty taneczne w rytmach latynoamerykańskich „Salsa reggaeton”, na których każdy mógł spróbować swoich sił.

3-godzinne zajęcia taneczne poprowadziła Aleksandra „Heidi” Gajewska, instruktorka tańca z Krakowa, która wprowadziła uczestniczki w klimat dwóch gorących styli tanecznych: reggaetonu i salsy kubańskiej. - W warsztatach wzięły udział 23 osoby, co świadczy o dużym zainteresowaniu tańcem wśród dorosłych. Panie poznały nie tylko podstawowe ruchy i kroki charakterystyczne dla obu styli, ale również opracowały krótkie choreografie, łącząc przy tym elementy tańca oraz dobrej zabawy - powiedziała Katarzyna Korona, instruktorka tańca w JDK.

 

 

Egzotyczna atrakcja

 

Mnóstwo zainteresowanych przyciągnęła wystawa „Fascynujący świat pająków i skorpionów”, która była czynna przez cały pierwszy tydzień ferii (13-19 stycznia). Można było na niej podziwiać egzotyczne okazy zamknięte w terrariach, zobaczyć karmienie, a nawet pogłaskać pająka. Ekspozycja była też okazją do poznania wielu ciekawostek związanych z pająkami i skorpionami, opowiadanych przez przewodnika.

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie