AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

dsc 72106 stycznia br. po raz siódmy ulicami Jasła przeszedł Orszak Trzech Króli.  Tym samym nasze miasto znajdzie się w gronie ponad 900 innych miast w Polsce i na całym świecie, w których w tym dniu odbędą się uliczne jasełka. FOTORELACJA

 

W tym roku hasłem przewodnim były słowa „Cuda, cuda ogłaszają”, pochodzące z kolędy „Dzisiaj w Betlejem” nawiązujące do zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej także „Cudem nad Wisłą” oraz do cudu dokonanego za wstawiennictwem księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację oczekujemy w tym roku.

- Orszak Trzech Króli stanowi bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania Jasełek ulicznych. Dzisiaj chcemy podążać do Bożej Dzieciny. W tej wędrówce, pielgrzymce dnia codziennego, naszej drogi powołania, chcemy iść do Jezusa. Do naszej nadziei, do tego który wzmacnia naszą wiarę i jest miłością - mówił ojciec Łukasz Pazgan, z jasielskiego zgromadzenia Ojców Franciszkanów, współorganizator wydarzenia.

Wydarzenie rozpoczęła kolęda odegrana przez Miejsko – Kolejową Orkiestrę Dętą. Przy jej dźwiękach orszak poprowadzony przez Trzech Króli wyruszył ulicami 3 – go Maja, Kołłątaja, Kościuszki do Rynku. Monarchom symbolizującym trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę towarzyszyli ambasadorowie. Na drodze przemarszu umiejscowiono punkty gdzie odgrywane były sceny nawiązujące do charakteru wydarzenia: przy Jasielskim Domu Kultury oraz na scenie na jasielskim rynku, gdzie odbyły się także występy kapeli „Trzcinicoki” i chóru ze Szkoły Podstawowej nr 2.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia był pokłon złożony dzieciątku Jezus przed szopą umiejscowioną na jasielskim rynku. W inscenizacji wzięli udział kawalerzyści ze Szwadronu Toporzysko w barwach 3. Pułku Strzelców Konnych im. hetmana Stefana Czarnieckiego, którzy wcielili się w role mędrców ze wschodu.

Oprócz szkół, które wzięły udział w Orszaku, spontanicznie dołączali też mieszkańcy Jasła. Każdy otrzymał pamiątkową naklejkę. Dodatkowo uczestnicy, którzy reprezentowali każdego z Trzech Króli mieli na głowach korony oraz specjalnie uszyte na tą okoliczność peleryny. W wydarzeniu wzięli udział również senator RP Alicja Zając, poseł na sejm RP Maria Kurowska, burmistrz Jasła, Ryszard Pabian, a także radni miejscy i powiatowi.

- Cuda realizowane są każdego dnia w naszym życiu. Patrzymy dzisiaj na trzech mędrców, którzy ukazują nam drogę do Boga, patrząc na rzeczywistość tego świata, który mówi nam o Bogu. W naszej ojczyźnie w tym roku będziemy przeżywali stulecie „Cudu nad Wisłą”. Obyśmy cuda w naszym życiu odnajdywali jak najwięcej i szli drogą, którą wskazuje nam gwiazda betlejemska. My możemy znaleźć pana Jezusa tak blisko ponieważ on się ciągle rodzi w naszych świątyniach i sercach – zwrócił się do przybyłych ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiaty Farnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Przeszliśmy w tym symbolicznym orszaku aby złożyć hołd narodzonemu dziecięciu. Serdecznie dziękuję za tak wspaniałe przygotowanie tego wydarzenia Jasielskiemu Domowi Kultury, szkołom, które wzięły udział w prezentacjach. Mam do państwa ogromną prośbę: bądźcie ambasadorami tego wydarzenia. Swoich bliskich, przyjaciół, znajomych zaproście do orszaku już za rok. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Na zakończenie przybyłym udzielił błogosławieństwa ksiądz dziekan Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiaty Farnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury i jasielskie parafie.

 

***

 

Pomysłodawcą i współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”. Fundacja zabiega też o to, aby każdy Orszak ma również wymiar charytatywny – od 11 lat zebrane podczas orszaków datki trafiają do zdolnych dzieci i młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin. Orszak współpracuje w tym zakresie z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia. Fundacja pomaga innym miastom, chcącym zorganizować Orszak w swoich lokalnych społecznościach, poprzez nieodpłatną wysyłkę barwnych sztandarów, papierowych koron dla uczestników, dofinansowuje również druk śpiewników z kolędami. To te elementy stały się dobrze rozpoznawalnymi elementami każdego Orszaku. Od roku 2013 nieodłącznym atrybutem Orszaku są również kolorowe naklejki z wizerunkiem Trzech Króli, które stały się kolejną miłą pamiątką z jego przejścia.

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie