AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 9199- Franciszkanin, rekolekcjonista, pisarz, świetny poeta, tłumacz, fotograf, wydawca, a przede wszystkim mądry, ciepły człowiek, któremu dobrze z oczu patrzy - mówiła Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, przedstawiając licznym słuchaczom gościa 101. Studni Kulturalnej JDK ojca Andrzeja Zająca, który ostatnio wydał książkę „Lubię jak na mnie patrzysz”. FOTORELACJA

 

W rozmowie z Heleną Gołębiowską o. Andrzej Zając opowiedział o swoim doświadczeniu wiary, dojrzewaniu duchowym, o dość późnym odkryciu, że Bóg przez cały czas na niego patrzy. - Ta książeczka jest niewielka rozmiarowo, ale treści, które starałem się w niej zawrzeć, myślę, że są ważne - stwierdził. Zapytany skąd wziął na nią pomysł odpowiedział: - Po prostu, jak człowiek czegoś doświadczy, to w sposób naturalny chce się tym podzielić. Ja doświadczyłem takiego spojrzenia. Doświadczam go nadal.

Dojrzewanie do zauważenia tego wzroku Boga, zatrzymanego na nim, trwało dość długo. - Nie miałem świadomości spojrzenia Bożego w ‘88 roku, kiedy podjąłem decyzję o tym, żeby zostać franciszkaninem. Wtedy miałem kompletnie inną niż dzisiaj świadomość, i wiary, i Pana Boga, a przede wszystkim siebie samego. To było 31 lat temu. Miałem wtedy 19 lat. W tym roku szczęśliwie przeszedłem przez półwiecze - mówił, podkreślając, że od zmian fizycznych jakie w tym czasie w nim zaszyły, znacznie większe są zmiany w wymiarze duchowym. - Świadomość religijna, świadomość wiary bardzo się zmienia. Ja w ’88 roku nie miałem pojęcia o tym, że Bóg na mnie patrzy.

Jak później tłumaczył, żeby widzieć, nie wystarczą oczy. Potrzebne jest jeszcze światło. To samo dotyczy wymiaru duchowego. - Żebym zobaczył coś, co jest niewidzialne, coś duchowego czy ujrzał Boga, oprócz oczu potrzebuję światła nadnaturalnego, które przychodzi z góry i które można - upraszczając - nazwać łaską. Bóg daje człowiekowi łaskę. Dzięki tej łasce można widzieć - dowodził.

Jest to widzenie w świetle wiary, pozwalające dostrzec to, czego w świetle słońca czy żarówki nie widać: obecność Boga we wszystkim, co istnieje i co nam się przytrafia. Cała otaczająca nas rzeczywistość w świetle wiary nabiera innego znaczenia, zaczynamy się zmieniać, uświadamiać sobie, co jest naprawdę ważne.

Na podstawie cytatów z Ewangelii o. Zając wskazywał co się dzieje z człowiekiem pod wpływem pełnego miłości spojrzenia Boga. - Po to napisałem tę książeczkę, żebyśmy zobaczyli, że sprawy Boże dzieją się nie tylko w kościele, że one dzieją się w naszym życiu, że Bóg jest o wiele nam bliższy, niż nam się wydaje; jest o wiele bliższy niż nam się zazwyczaj mówi w kazaniach. On po prostu Jest. On jest w życiu każdego z nas. Tylko my najczęściej mamy problem z nazwaniem tej jego obecności. Posługujemy się językiem świeckim. Mówimy, że coś jest dobre, coś jest fajne, coś jest błogie. Zdaniem gościa studni, za każdym razem, gdy tak się czujemy, zstępuje na nas Duch Święty, ale o tym nie mówimy. Trochę dlatego, że nie zdajemy sobie z tego sprawy; trochę dlatego, że inaczej nie umiemy, a trochę dlatego, że się wstydzimy. To jednak nie zmienia faktu, że tak jest. - Może też nie ma potrzeby żeby to nazywać głośno - tłumaczył zakonnik. - Ważne, żebyśmy mieli świadomość tego, że Bóg naprawdę jest obecny w naszym życiu z całą swoją mocą. Jak następnie podkreślił, żeby taką świadomość zyskać, trzeba podchodzić do życia i tego co nam niesie z otwartością. A otwierając serce na ludzi otwieramy je zarazem na Boga. Gdy tak już się stanie, Bóg daje nam o wiele więcej niż mogliśmy sobie wyobrazić.

Wieczór autorski z o. Zającem był budujący niczym rekolekcje. Wielu z jego uczestników wychodząc wyrażało nadzieję, na kolejne tego typu spotkania.

 

***

 

Andrzej Zając (ur. 1969) pochodzi z Jasła, gdzie ukończył liceum i szkołę muzyczną. W 1988 roku wstąpił do krakowskiej prowincji franciszkanów. Studiował w WSD Franciszkanów w Krakowie (1989-1993), Papieskim Wydziale Teologicznym San Bonaventura w Rzymie (1993-1995), Papieskiej Akademii Antonianum w Rzymie (1995-1997), gdzie ukończył studia specjalistyczne z franciszkanizmu. W 2009 roku obronił pracę doktorską na Papieskim Wydziale Teologicznym San Bonaventura w Rzymie.

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
14
15
16
21
22
23
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie