AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
23
26
27
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

klub k t holocaustKlub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle zapraszają - 25 stycznia 2020 roku - na wycieczkę autokarową do Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie (pow. Dębicki) oraz Parku Historycznego w Bliźnie (pow. ropczycko-sędziszowski).

 

Wyjazd został zaplanowany na sobotę, 25 stycznia 2020 r., z okazji obchodzonego 2 dni później (27 stycznia) Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Grupa pod przewodnictwem znanego w środowisku przewodnika PTTK Józefa Kaczora, ma się spotkać przed JDK, skąd o godz. 8.00 wyruszy w drogę, by około godz. 18. wrócić w to samo miejsce.

Obrana trasa poprowadzi uczestników wycieczki szlakami historyczno-turystycznymi obejmującymi miejsca funkcjonowania niemieckiego poligonu Waffen SS Truppenubungsplatz Heidelager, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych na tym obszarze niemieckich obozów pracy przymusowej. Turyści zwiedzą ekspozycję historyczno-dydaktyczną Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie - Osiedlu oraz Park Historyczny w Bliźnie.

Centrum w Pustkowie powstało w 2009 r., by realizować projekty związane z historią II wojny światowej oraz Holocaustem; w październiku 2011 r. otrzymało imię Heleny z Reyów Jabłonowskiej, działaczki społecznej i członkini Armii Krajowej. Część wystawiennicza została otwarta w kwietniu 2012 r. Obejmuje ona wystawę stałą poświęconą historii hitlerowskiego obozu pracy w Pustkowie oraz poligonu doświadczalnego, na którym testowano m.in. pociski V-1 i V-2. W ramach ekspozycji, urządzonej w budynkach wzorowanych na obozowych barakach, prezentowane są m.in.: dokumenty, pamiątki po więźniach, przedmioty codziennego użytku, narzędzia pracy oraz makieta terenu obozu i poligonu. Eksponaty pochodzą z: Muzeum Regionalnego w Dębicy, oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Instytutu Historycznego w Warszawie, Instytutu Pamięci Jad Waszem w Jerozolimie, United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie oraz ze zbiorów innych placówek i osób prywatnych. W skład Centrum wchodzi również pomnik postawiony na szczycie „Góry Śmierci” (Królowej Góry) gdzie od 1941 r. działało obozowe krematorium, w którym palono ciała więźniów pomordowanych i zmarłych w obozie. Prowadzi do niego „Droga Cierpienia”, wzdłuż której ustawiono 14 rzeź w kształcie ludzkich rąk.

Park historyczny Blizna został utworzony by ocalić od zapomnienia prawdę historyczną o niemieckim poligonie broni V (Truppenübungsplatz Heidelager, Artilleriezielfeld-Blizna), który odegrał bardzo ważną rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej.

***

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 65 zł, członkowie PTTK i młodzież do lat 16 - 60 zł.

Wstęp do zwiedzanych obiektów płatny dodatkowo około 8 zł.

Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Uwaga: Obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę z wpłatą przyjmowane są w PTTK O. Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 17.00.

Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon 514 284 625.

Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

 

youtube

 

 

prpjekt min

 Zbiory artystyczne z przełomu wieków

 

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
15
16
22
30
31

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie