AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Kalendarz imprez-rozwiń

img 0917Na długo pozostanie w pamięci uczestników wycieczka autokarowa w Beskid Niski, zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Jaśle pod hasłem „Śladami miejsc pamięci”. Zaplanowana na 10 listopada, ze względu na fatalne warunki pogodowe została przeniesiona na 30 listopada br. Zmiana terminu nie tylko nie zaburzyła planu zwiedzania, ale nawet uatrakcyjniła wyjazd. FOTORELACJA

 

W sobotni poranek 24-osobowa grupa turystów zebrała się przed JDK, by pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika wyruszyć autokarem w niedaleki Beskid Niski, na poszukiwanie śladów mniej i bardziej odległej historii, która odcisnęła piętno na tej ziemi.

Pierwszym odwiedzonym punktem były Owczary - dawna wieś łemkowska położona w dolinie potoku Siary, pośród pagórków Magury Małastowskiej. Grupa zwiedziła cerkiew pw. Opieki Matki Bożej, znajdującą się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, cieszącą się sławą jednej z najpiękniejszych i najstarszych cerkwi łemkowskich. Największe wrażenie zrobił barokowy, kompletny ikonostas z XVIII w. Od ażurowej struktury złoconych carskich wrót i polichromi figuralno-ornamentalnej zdobiącej ściany i sufit trudno było oderwać wzrok. Nic dziwnego, że za wzorowo prowadzone prace konserwatorskie świątyni przyznano nagrodę „Prix Europa Nostra”.

Po obejrzeniu cerkwi wycieczkowicze, podziwiając wieś zachowaną jak w skansenie (chaty, chyże i budynki gospodarcze, kamienne krzyże - jedne stojące samotnie, inne w otoczeniu drzew) przeszli na cmentarz wojenny nr 70 z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayera. To jeden z 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C i K Komendantury Wojskowej w Krakowie.

Dalsza droga prowadziła do przełęczy Owczary, a potem przez tereny leśne na Magurę Małastowską (813 m n.p.m.), która stanowi wał górski w zachodniej części Pasma Magurskiego w Beskidzie Niskim. Z przełęczy, w lekko prószącym śniegu i od czasu do czasu przebijającym słońcu wędrowcy podziwiali melancholijne widoki późnojesiennych gór. W drodze na szczyt, wiodącej przez jodłowo-bukowy las, przewodnik niemal co krok zwracał uwagę na ślady okopów - pozostałości po I wojnie światowej.

Następnym punktem wycieczki był cmentarz wojenny nr 58, zaprojektowany przez słowackiego architekta Dusana Jurkowica. Tworzą go regularnie ułożone szeregi drewnianych krzyży oraz kamienna piramida. Pochylając głowy nad mogiłami żołnierzy różnych armii na kolejnych cmentarzach wojennych uczestnicy wycieczki jednocześnie podziwiali formę tych nekropolii, tworzoną przez różnych architektów, odmienną, ale w każdym przypadku skłaniającą do zadumy nad przemijaniem i ludzkim losem.

Końcowym etapem wycieczki było otwarte 6 marca 1955 r. schronisko PTTK im. prof. Stanisława Gabryela - kultowe miejsce, położone 740 m n.p.m. w przepięknym otoczeniu magurskiego lasu, gdzie w pełni objawia się magia Beskidu. Schronisko na Magurze to niezwykłe miejsce z niezwykłą historią i milionami wspomnień kilku pokoleń turystów. Lubosz Danielewski, gospodarz chaty, która pomimo trwającego jeszcze remontu jest miejscem o wyjątkowej atmosferze, przywitał jaślan z wielką gościnnością. Ciepło i aura rozmów ze śpiewami przy długich stołach złożyły się na niezapomniane przeżycia. A to nie wszystko. Gospodarz przygotował również ognisko, przy którym tradycyjnie pieczono kiełbaski. Wycieczkowicze długo nie mogli rozstać się z klimatycznym zakątkiem, do którego ściągali kolejni wędrowcy z odległych miejsc w kraju aby tam właśnie spędzić andrzejkowy wieczór.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

   

 

youtube

 

 

 

JDK Papie

100. URODZINY PAPIEŻA
JANA PAWŁA II - KONCERT

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

  

Informacja o projekcie