AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

Kraina snuKarpacka Grupa Filmowa powstała w 2014 roku z inicjatywy dwóch krośnian: Łukasza Grudysza i Rafała Gużkowskiego Karpacka Grupa Filmowa znana jest z krótkometrażowych produkcji, przedstawiających ciekawych ludzi i zwykłe – niezwykłe miejsca w naszym regionie. W ubiegłym roku działali prężnie, tworząc filmy bazujące na zagadnieniach związanych z ekonomią społeczną, mieliśmy również okazję zapoznać się z ich twórczością podczas zakończonego niedawno w Telewizji Rzeszów pięcioodcinkowego cyklu poświęconego filmom Karpackiej Grupy Filmowej.

 

W tym roku również prezentowali swój dorobek w trakcie V Karpackiego Festiwalu Filmowego na Karpackich Klimatach, jednocześnie twórczo skupiając się na edukacji ekologicznej w Bieszczadach. Obecnie realizują projekt filmowy, dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

„KRAINA SANU”

 

Bieszczady znane, a nieznane. Miejsca, gdzie docierają tylko prawdziwi wielbiciele naszych gór. Bajkowe plenery, letnie burze, San zaczynający swój bieg od paru kropel w źródełku gdzieś
na granicy polsko – ukraińskiej, napotkane przypadkiem stado żubrów czy jelenie rogi, widoczne gdzieś ponad karpacką łąką… A do tego wszystkiego opowieść o wędrówce ojca z synem wzdłuż górnego biegu Sanu, od Sianek aż po Rajskie, będąca jednocześnie historią o dorastaniu i wchodzeniu w męską dorosłość w starciu z dzikością natury…

Zdjęcia do filmu realizowane były z takim właśnie zamysłem na przełomie lipca i sierpnia, przy współpracy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, Strażą Graniczną oraz Nadleśnictwami Lutowiska i Stuposiany. Film nie tylko przedstawi miejsca, które nie są jeszcze turystycznie bardzo znane, a mają swój niesamowity klimat i historię – będzie również uczył, jak zachowywać się w dzikich (choć na terenie parku narodowego) Bieszczadach, na granicy Unii Europejskiej, gdzie Ukraina prześwituje przez korony drzew.

 

 

CO ZOBACZYMY W FILMIE?

 

Film przedstawia krainę górnego Sanu, rozpoczynającego swój bieg umownie w Siankach, stanowiącego linię granicy polsko – ukraińskiej i płynącego aż do zbiornika w Solinie. Twórcy skupili się na przestawieniu historii, fauny i flory takich miejsc jak Beniowa, Tarnawa czy też dalej – Krywe i Hulskie. Pokazać chcą niezwykłe piękno torfowisk, przekazać opowieści o opuszczonych wioskach, po których pozostały ruiny cerkwi lub zapomniane cmentarze. Film oddawać będzie naturę dzikich Bieszczad, gdzie w naturalnym środowisku spotkać można jelenie, żubry, wilki oraz niedźwiedzie, a przy ogniu, który łączy i jednoczy wszystkich wędrowców, posłuchać słów regionalnych pieśni i dźwięków gitary.

Premiera filmu planowana jest na grudzień 2019 roku, a muzykę do filmu tworzyć będzie Paweł Steczkowki. Film będzie można obejrzeć na pokazach, zorganizowanych w Krośnie, Sanoku i Jaśle oraz w TVP Rzeszów.

 

Laura Starowiejska

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie