AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

img 6049W Jaśle trwają XI Jesienne Spotkania z Teatrem. W ramach teatralnej jesieni 2019, 25 października br. (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się trzeci już spektakl. Będzie to balet „Spartakus” w wykonaniu artystów Imperial Lviv balet”. FOTORELACJA

 

Baletowa opowieść przeniesie widzów w czasy starożytnego Rzymu, do I wieku przed naszą erą, by śledzić losy niezwykłego gladiatora Spartakusa, przywódcy największego powstania rzymskich niewolników. Publiczność będzie mogła podziwiać monumentalne sceny zespołowe i indywidualne popisy taneczne do wspaniałej muzyki Arama Chaczaturiana.

 

***

 

Zupełnie innych przeżyć dostarczył bywalcom jasielskich spotkań teatralnych sceniczny thriller „Akompaniator” Anny Burzyńskiej w reżyserii Adama Sajnuka, wystawiony w niedzielę 20 października.

Już pierwsza scena, ukazująca akompaniatora (Piotr Polk), który przyszedł na próbę, ale duchem był gdzie indziej, przejęty swoim pomysłem i diwę operową (Edyta Olszówka), skupioną na zadaniu - przygotowaniu się do ważnego przesłuchania, wprowadza dysonans zasiewając nastrój niepokoju. Później - jak u Hitchcocka - napięcie rośnie. Okazuje się, że niepozorny, małomówny, wierny od lat akompaniator, uroił sobie, że on i primadonna są parą, a na wyznanie jej miłości wybrał akurat ten wieczór. Śpiewaczka nie zwraca uwagi na wynurzenia muzyka, a ten nakręca się coraz bardziej. Z opowieści cichego adoratora wynika, że perfidnie osacza „swoją ukochaną” niemal odkąd ją ujrzał; że w imaginacji wije z nią przytulne gniazdko a w rzeczywistości buduje wokół niej niewidzialny mur, pozbywając się kolejnych osób, które chciały się do niej zbliżyć. Gdy diwa, po kilku próbach sprowadzenia go na ziemię, orientuje się, że to nie przelewki, próbuje za wszelką cenę - łącznie z poniżeniem zarówno samej siebie, jak i admiratora - odwieść go od opętańczych rojeń...

Spektakl pokazał ponurą stronę życia, uzmysławiając widzom, że nie wszystko jak takie jak wygląda, że czasem ten, kogo postrzegamy jako skromnego, przyzwoitego człowieka, albo wręcz bezwolne popychadło, może okazać się dosłownie śmiertelnie niebezpieczny. Bo kto wie, co majaczy się w psychopatycznym umyśle? A może w każdym z nas, gdzieś w głębi drzemie skrzętnie ukrywany, trzymany na wodzy psychopata?

Na XI Jesienne Spotkania z Teatrem Jasielski Dom Kultury przygotował 7 różnorodnych spektakli. Za nami już „Cudotwórca” i „Akompaniator”; przed nami - w piątek, 25 października - balet „Spartakus”, a następnie: nie schodzący ze sceny od lat „Scenariusz na trzech aktorów” Bogusława Schaeffera z mistrzami sztuki teatralnej: Janem Peszkiem oraz Mikołajem i Andrzejem Grabowskimi (27 października); komedia „Mała rzecz a cieszy” Liz Lochhead (14 listopada); „Mieszczanin szlachcicem” Moliera w adaptacji i reżyserii Agnieszki Cianciara-Fröhlich (24 listopada) i - na zakończenie - „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry ze znakomitą Marią Seweryn i aktorami Teatru Scena STU (2 grudnia).

Zorganizowane przez Jasielski Dom Kultury XI Jesienne Spotkania z Teatrem wspiera Toyota, a partnerami wydarzenia są: Miasto Jasło, LOTOS Asfalt S.A. oraz PGNiG SA.

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
22
24
27
30

 

  

Informacja o projekcie