AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

img 4761Finisaż wystawy fotografii „Sansara Nepal” odbył się 10 października br. w sali offowej Jasielskiego Domu Kultury. Był okazją do rozmowy z autorem prac - 43-letnim Wojtkiem Moskwą, z czego wiele osób chętnie skorzystało. FOTORELACJA

 

Krążąca od dawna po Polsce wystawa, składająca się z czarno-białych fotografii opatrzonych krótkimi tekstami ich autora - jego myślami, wspomnieniami, historiami związanymi z prezentowanym widokiem - w JDK była pokazywana od września br. Na zakończenie odbył się finisaż z udziałem Wojtka Moskwy. Artystę i jego twórczość licznym gościom uroczystego zamknięcia ekspozycji przedstawiła Helena Gołębiowska, p.o. dyr. JDK. - Te zdjęcia urzekają powagą, dostojeństwem, pozornym spokojem, ale też potęgują pewną grozę. Gdy kiedyś sama je oglądałam, zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Największe - niepozorna fotografia pokazująca palone w jednej z dzielnic stolicy Nepalu zwłoki człowieka - mówiła H. Gołębiowska, podkreślając, że jest to dla nas coś zupełnie odległego, egzotycznego, wręcz niewiarygodnego. Zwróciła też uwagę na teksty towarzyszące obrazom, dzięki którym artysta jawi nam się nie tylko jako znakomity fotograf, ale też jako filozof i myśliciel.

Moskwa opowiedział o swojej przygodzie z Nepalem i nie tylko, poruszając zarówno kwestie techniczne związane z fotografowaniem, jak i inspiracje oraz refleksje, które skłoniły go do opatrywania sytuacji uchwyconych w kadrze bardzo osobistymi notkami. Zapiski te są wspaniałym dopełnieniem wystawy.

Wojtek Moskwa urodził się w 1976 r. w Ełku, mieszka w Warszawie. W 2001 ukończył Politechnikę Gdańską na wydziale Zarządzania i Ekonomii. Fotografuje od 1991 r. Jest laureatem prestiżowych  międzynarodowych konkursów fotograficznych. Wystawa „Sansara* Nepal”, pokazywana już w wielu ośrodkach kultury w Polsce, jest owocem wyprawy W. Moskwy w 2012 r. z aparatem fotograficznym do Nepalu.

* Sansara to - jak podaje Wielki Słownik Wyrazów Obcych - w buddyzmie i hinduizmie przechodzenie duszy zmarłego w inne wcielenie - w postać ludzką, zwierzęcą, roślinną lub demona, zależnie od uczynków w poprzednim życiu; wędrówka dusz, reinkarnacja.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

youtube

 

 

prpjekt min

 Zbiory artystyczne z przełomu wieków

 

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie