AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
5
7
8
9
11
12
13
15
16
18
Data : Pt, 18 Paź 2019
19
Data : So, 19 Paź 2019
21
23
24
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 9983Piąta jesienna wyprawa rowerowa, zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury poprowadziła jej uczestników na wzgórze z grodziskiem Walik, jedno z najbardziej tajemniczych miejsc  w Beskidzie Niskim, osnute legendami, badane przez archeologów ale nieco zapomniane, wręcz nieznane. FOTORELACJA

 

Na poszukiwanie śladów przeszłości na wzgórzu Walik wyruszyło - 7 września br. o poranku - 15 rowerzystów pod kierownictwem znanych w środowisku przewodników PTTK Tadeusza Wójcika i Adama Golenia.

Na wzgórze i z powrotem prowadziła przeszło 60-kilometrowa trasa biegnąca przez okolice Jasła, Załęża, Zawadki Osieckiej, Mrukowej, Brzezowej, Desznicy, Kątów, Nowego Żmigrodu i Dębowca. Letnia jeszcze słoneczna  pogoda sprzyjała rajdowaniu wśród łąk, pól, lasów i wiosek.

Jednym z pierwszych punktów odwiedzonych na trasie były krzyż i figurka w Brzezowej pod lasem oraz bijące nieopodal źródełko św. Wojciecha, który według podań tędy wędrował. Zaczerpnąwszy kryształowo czystej wody, rowerzyści udali się na wzgórze Walik (471 m n.p.m.) górujące nad najbliższą okolicą, ale otoczone wyższymi, przeważnie zalesionymi wzniesieniami Beskidu Niskiego. Po pokonaniu wyboistej, częściowo zalesionej drogi pod górę, wędrowcom ukazał się

4-hektarowy odkryty teren starego grodziska i przepiękna panorama Pogórza Jasielskiego. Widoki czarowały wszystkich, a unoszący się nad wzgórzem duch wczesnosłowiańskiego grodu obronnego pogłębił nastrój tajemniczości i przygody.

Ze wzgórza rowerzyści skierowali się do pobliskiej Desznicy, gdzie w przykościelnej wiacie czekało miejsce na ognisko, przy którym tradycyjnie upieczono kiełbaski.

Przed wyruszeniem w drogę powrotną uczestnicy wyprawy zwiedzili pobliski cmentarz wojenny nr 7 z I wojny światowej, a już wracając wstąpili na smakowite lody do popularnej żmigrodzkiej lodziarni oraz na wyborną kawę i herbatę do przyklasztornej kawiarenki w Dębowcu.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

youtube

 

 

prpjekt min

 Zbiory artystyczne z przełomu wieków

 

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
9
10
15
16
23
24
30

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie