AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 9949W ostatni dzień wakacji (sobota, 31 sierpnia br.) Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury zorganizował wyprawę rowerową „Szlakiem kultury ludowej” do Gogołowa, niewielkiej miejscowości malowniczo położonej na skraju Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego w środkowej części Pogórza Strzyżowskiego. FOTORELACJA

 

14-osobową grupę, która wczesnym rankiem wyjechała sprzed JDK poprowadzili - tradycyjnie już - dwaj zaprzyjaźnieni przewodnicy PTTK: Tadeusz Wójcik i Adam Goleń. Około 52-kilometrowa trasa wiodła przez Jareniówkę, Dąbrówkę, Wróblową, Brzyska, Błażkową, Klecie i Januszkowice, gdzie odpoczęli od upału w cieniu 600 letniego dębu - Pomnika Przyrody przed wjazdem do Gogołowa, miejscowości, która zasłynęła organizowanymi do niedawna Festiwalami Kultury Ludowej, Międzynarodowymi Festiwalami Rzeźby Monumentalnej i Sobótkami na tzw. „Dziole”.

Pierwszą z zaplanowanych atrakcji było zwiedzenie ogrodu Kazimierza Skórskiego, gogołowskiego rzeźbiarza amatora, laureata wielu konkursów, którego monumentalne prace można oglądać w wielu zakątkach Polski. Artysta ozdobił swoimi mniejszymi i większymi dziełami również ogród, tworząc z niego swoisty park etnograficzny z zaaranżowanymi wśród kwiatów, drzew i krzewów scenkami. Całość zachwyciła jaślan, a żona rzeźbiarza ugościła ich przepysznym ciastem śliwkowym i źródlaną wodę z sokiem.

Następnym punktem programu była Prywatna Galeria Sprzętów Dawnych Edwarda Górgacza - prezesa Miłośników Tradycji Ludowej i Muzyki w Gogołowie. Dzięki uprzejmości właściciela ekspozycji, każdy z turystów mógł nie tylko przyjrzeć się sprzętom niegdyś popularnym, dziś wypartym przez zmiany cywilizacyjne i zapomnianym, ale też spróbować pomłócić zboże cepami i zmielić ziarno w żarnach. Gospodarz przygotował też dla swoich gości miłą niespodziankę. W ogrodzie galerii czekało na nich ognisko gotowe do pieczenia kiełbasek, a na stołach aromatyczna kawa.

Drugim odwiedzonym w Gogołowie przez turystów z Jasła rzeźbiarzem był Andrzej Madziar, uczeń Kazimierza Skórskiego, który założył już własną galerię. A. Madziar wykonuje rzeźby monumentalne, sakralne oraz stylizowane na ludowe.

Na początku drogi powrotnej - prowadzącej inną trasą, bo przez Sowinę, Bieździedzę i Gorajowice - grupa obejrzała zabytkowy kościół pw. św. Katarzyny oraz „Ogród Gogołowskich Drzewoludów”, założony za górną stacją wyciągu narciarskiego na obrzeżach Gogołowa. Dostanie się do tego ogrodu kosztowało sporo wysiłku, ale trudy podejścia wynagrodziły piękne widoki ze szczytu gdzie podziwiano wspaniałą panoramę Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego.

 

Wirtualny spacer po JDK

 

 

   

 

youtube

 

 

 

JDK Papie

100. URODZINY PAPIEŻA
JANA PAWŁA II - KONCERT

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie