AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 9306Blisko 100 km przejechali na rowerach - w sobotę 13 lipca br. - śmiałkowie, którzy postanowili właśnie na dwóch kółkach dotrzeć w najpiękniejsze zakątki Beskidu Niskiego. Uczestnicy wyprawy wyruszyli wczesnym rankiem sprzed Jasielskiego Domu Kultury i w to samo miejsce wrócili wieczorem. FOTORELACJA

 

Była to 3. w bieżącym sezonie wycieczka rowerowa zorganizowana przez Klub Kulturalno-Turystyczny JDK. Trzynastoosobową grupę prowadzili dwaj przewodnicy PTTK: Tadeusz Wójcik i Adama Goleń. Przeszło 95-kilometrowa trasa wiodła przez łąki, pola, lasy i zagajniki w okolicach Brześcia, Osobnicy, Radości, Lipinek, Rozdziela i Wapiennego do Sękowej, Siar i Owczar.

Pierwszym odwiedzonym przez ekipę rowerzystów z Jasła obiektem było Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach. Tam cykliści skłonili się przed figurą Matki Bożej Łaskami Słynącej. Kolejnym przystankiem na obranej trasie było niewielkie uzdrowisko Wapienne, którego walorami są: łagodny mikroklimat, cisza oraz pokłady wód mineralnych, siarkowych i borowiny.

Po pokonaniu kolejnych kilometrów przed oczami turystów pojawiła się pierwsza perełka architektury drewnianej: kościół w Sękowej ze spływającym prawie do ziemi, pokrytym gontem dachem. Wewnątrz podziwiali skromny wystrój z późnorenesansowym ołtarzem głównym. Wyjątkową malowniczość tej świątyni, powstałej około 1520 roku, odkryli pod koniec XIX w. malarze. W swoich pracach uwiecznili ją m.in. Wyspiański, Mehoffer, Axentowicz i Tetmajer.

Szczególnie trudne do przebycia dla rowerzystów było kolejne 6 km, dzielące Sękową od Owczar. Mękę pokonywania kolejnych podjazdów wynagradzał im jednak wspaniały roztaczający się wokół krajobraz ze stojącymi gdzieniegdzie kamiennymi krzyżami, wyłaniającymi się co jakiś czas z zieleni chyżami, starymi owczarniami zbudowanymi z kamieni i pasącymi się na łąkach owcami. W Owczarach poszukiwacze pereł Beskidu Niskiego podziwiali ukrytą w cieniu Magury Małostowskiej cerkiew pw. Opieki Matki Bożej, cieszącą się sławą jednej z najpiękniejszych i najstarszych cerkwi łemkowskich. Świątynia znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zaś za wzorowo prowadzone prace konserwatorskie otrzymała nagrodę „Prix Europa Nostra”.

Po obejrzeniu unikatowego wnętrza rowerzyści wyruszyli z powrotem do Jasła, zatrzymując się w wyznaczonym na urządzanie ognisk miejscu nad potokiem Siary, by posilić się pieczonymi kiełbaskami i odsapnąć przed długą drogą.

Ostatnim miejscem, które zwiedzono w drodze powrotnej był cmentarz w Sękowej, na którym znajduje się okazałe mauzoleum Władysława Długosza znanego przemysłowca naftowego

Wirtualny spacer po JDK

 

 

   

 

youtube

 

 

 

JDK Papie

100. URODZINY PAPIEŻA
JANA PAWŁA II - KONCERT

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie