AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
23
26
27
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 9247Na pierwszą wakacyjną przygodę - w sobotę 22 czerwca br.  - miłośników odkrywania malowniczych zakątków ojczyzny zaprosił Klub Kulturalno Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury razem z jasielskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Zorganizowana w tym dniu wycieczka autokarowa zawiodła turystów z Jasła na Pogórze Ciężkowickie. FOTORELACJA

Przewodnikiem 19-osobowej grupy był Józef Kaczor, a obrana przez wędrowców trasa prowadziła na początku do rezerwatu „Skamieniałe Miasto” (droga biegła gęstym lasem, a idących nią co krok zaskakiwały ogromne formy skalne, przypominające kształtem grzyby, baszty, postacie ludzkie i zwierzęce...), następnie przez Kąśną Dolną, Bobową, Łużną do Wapiennego.

W Kąśnej Dolnej, turyści mieli okazję zwiedzić zbudowany w stylu secesyjnym dworek Ignacego Paderewskiego, wielkiego patrioty, wybitnego polskiego pianisty i męża stanu oraz zrelaksować się, spacerując po rozległym parku dworskim ze stawem i imponującą aleją lipową.

Kolejnym przystankiem była leżąca na szlaku średniowiecznych miasteczek Małopolski Bobowa, znana na całym świecie z koronek klockowych. Wszyscy byli pod wrażeniem niepowtarzalnego klimatu tej malutkiej miejscowości nieopodal Gorlic, która stała się celem pielgrzymek Żydów z całego świata, odwiedzających miejsce, w którym przed laty mieściła się siedziba znanej dynastii cadyków- Halberstamów i założona przez nich uczelnia talmudyczna. Zwiedzając Bobową, wycieczkowicze podziwiali mały rynek z fontanną ozdobioną figurą koronkarki, zabytkową synagogę będącą jednym z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce i dwa gotyckie kościoły: pw. Wszystkich Świętych i cmentarny pw. św. Zofii wraz z dzwonnicą (zachował się z niezmienionej formie od średniowiecza). Wręcz zachwyciła ich mała kawiarenka - lodziarnia z uroczym różnobarwnym ogródkiem i muzealnym wyposażeniem wnętrza rodem z dawnej kuźni, wzbogaconym pamiątkami z czasu I wojny światowej oraz portretem Franciszka Józefa na honorowym miejscu.

W pobliskiej Łużnej turyści z Jasła odwiedzili Cmentarz wojenny nr 123, największy, należący do najbardziej urokliwych i interesujących cmentarzy Zachodniej Galicji, położony na zboczu wzgórza Pustki ( 440 m n.p.m.), jednym z najważniejszych punktów oporu armii rosyjskiej w czasie I wojny światowej. Cmentarz ten, z górującą nad nim drewnianą, odbudowaną kilka lat temu gontyną (kaplica) otrzymał Znak Dziedzictwa Europejskiego, co oznacza, że stanowi wielonarodowe dziedzictwo kulturowe, unikatowe na skalę europejską.

Zwieńczeniem udanej wycieczki był relaks w małym uzdrowisku Wapienne i smakowity posiłek w miejscowym punkcie gastronomicznym.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

 

youtube

 

 

prpjekt min

 Zbiory artystyczne z przełomu wieków

 

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
15
16
22
30
31

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie