AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

Tischner 3Księdzu prof. Józefowi Tischnerowi poświęcona była - zorganizowana w czwartek, 30 maja br. - Studnia Kulturalna Jasielskiego Domu Kultury. Dla tych, którzy w niej uczestniczyli był to niezapomniany wieczór.

 

Gościem spotkania był Szymon J. Wróbel, dziennikarz, pisarz, autor filmu „Jego oczami”, w którym wspomnienia snuje i śladami ks. Józefa Tischnera widzów oprowadza jego młodszy o 10 lat brat Kazimierz. W filmie pojawiają się również: ks. Adam Boniecki, dziś już nieżyjący bp Tadeusz Pieronek, artysta malarz Marian Gromada, Józef Broda z Koniakowa, dr Stanisława Trebunia-Staszel, aktor kabaretowy Adam Grzanka, Katarzyna Sochacka oraz młodzi ludzie odwiedzający miejsca związane z Księdzem Profesorem: Monika Kantor, Pamela Opolewska, Anna Stypułkowska i Bogdan Ankudowicz, a także wnuki narratora. Muzykę do filmu skomponował wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach Marcin Wyrostek.

 

Tischner 1

 

Autora niezwykłego dokumentu przedstawiła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska, która również wprowadziła publiczność w klimat filmu, wracając pamięcią do swojego jedynego spotkania z ks. Tischnerem i dzieląc się ówczesnymi odczuciami. - Ksiądz profesor Józef Tischner to wielka postać: wybitny filozof, ksiądz, który bardzo troszczył się o Kościół - mówiła. - To człowiek o niezwykłej empatii, niezwykłym poczuciu humoru, kochający zwyczajnie ludzi, a tych prostych, otwartych, niczego nie udających - bardzo.

Szymon Wróbel przed wyświetleniem filmu zaznaczył, że w 2012 roku chciał pokazać „jak wygląda krajobraz 12 lat po śmierci ks. prof. Józefa Tischnera” - stowarzyszenia jego imienia, szkoły, ludzi kultywujących jego pamięć, a po projekcji odpowiedział na pytania widzów. W tej części spotkania dowiedzieli się oni m.in., że impulsem do nakręcenia filmu było to, co kiedyś powiedział ks. Tischner: że nie zna nikogo, kto straciłby wiarę po przeczytaniu Nietzschego, ale zna takich, którzy stracili wiarę po spotkaniu z własnym proboszczem. - Ja też takiego proboszcza u siebie w parafii miałem. Na szczęście później trafiłem na teksty ks. Tischnera, poznałem ks. Adama Bobieckiego i inną postawę. Potem stałem się fanem tekstów ks. Józefa Tischnera - opowiadał Sz. Wróbel. Zafascynowała go prezentowana przez duchownych, z którymi zetknął się już w dorosłym życiu, postawa otwartości w wymiarze struktury Kościoła, coś czego - jak tłumaczył - brakowało jego pokoleniu w młodości. Tym filmem (i swoimi dwiema książkami) chciał pokazać, że Kościół ma też twarz przyjazną dla młodych. Zauważył również, że dzisiejsza młodzież ma już innych bohaterów i jego produkcją jest niezbyt zainteresowana. - Każde pokolenie ma swój czas. Nam zostało przypominanie i wskazywanie, że czasami jakaś myśl danej osoby może ukierunkować nasze życie w ten, czy inny sposób, jak mnie nakierowała myśl ks. Tischnera o tym proboszczu - wyjaśniał.

 

Tischner 2

 

Kręcąc dokument dziennikarz nie znalazł nikogo, kto powiedziałby choćby jedno negatywne słowo na temat Księdza Profesora (nawet zawzięci adwersarze darzyli go, jak się okazało, wielkim szacunkiem), a materiałów zebrał tyle, że pierwsza wersja filmu miała ponad 2,5 godziny. Została ścięta do 100 minut. Dla niektórych - jak zauważył autor - 100 minut też jest „nie do strawienia”. Żadna telewizja nie chciała filmu wyemitować, tłumacząc, że jest za długi. Wrażenia takiego nie mieli widzowie, którzy zebrali się w sali offowej JDK. Czas projekcji i późniejsza rozmowa z autorem minęły im jak okamgnienie.

youtube 

 woskriesiennia

 

Dni Wina 2019 - Teatr Woskresinnia

 

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
25

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie