AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

img 2689Wyjątkowo bogaty program miała „Majówka z kulturą”, zorganizowana w piątek 10 maja br. w Jaśle, połączona z Nocą Muzeów oraz obchodami Dni Otwartych Funduszy Europejskich i 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. FOTORELACJA

 

Już od godz. 9 w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej przy ul. Sokoła 8 można było oglądać wystawę zdjęć projektów realizowanych z udziałem funduszy europejskich, pstryknąć sobie fotkę w ustawionej obok CITiK fotobudce oraz zjeść loda za złotówkę na Placu Żwirki i Wigury. O godz. 10 w CITiK rozpoczął się adresowany do mieszkańców Jasła i okolic konkurs z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz 15-lecia wstąpienia Polski do UE, a w Muzeum Regionalnym przy ul. Kadyiego - montaż poetycki „Krzysztof Kamil Baczyński w Jaśle” w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. Ostatnimi imprezami tego dnia były koncerty. Pierwszy z nich rozpoczął się o godz. 22 w Jasielskim Domu Kultury, drugi - o północy w muzeum.

 

Kulturalne popołudnie i wieczór z JDK

 

Atrakcyjny program na „Majówkę z kulturą” przygotował Jasielski Dom Kultury. Propozycje JDK zostały tak dobrane, by zadowolić różnorodne gusta.

 

Występy młodzieży na początek

 

JDK na początek zaprosił publiczność na prezentacje młodych tancerzy, wokalistów i recytatorów Jasielskiego Domu Kultury, pracujących pod opieką Heleny Gołębiowskiej, Ewy Grzebień i Katarzyny Korony. Młodzież wystąpiła na tarasie, a całość znakomicie prowadzili Katarzyna Lechowska i Jonatan Maciejowski.

Koncert rozpoczęła Aleksandra Sieńkowska utworem „Chcę tylko śpiewać”. Następnie Dawid Wojnarowicz wykonał piosenkę „Wracam do Siebie”, Julia Zielińska - „W Komańczy”, Aleksandra Brągiel - „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, w duecie Julia i Aleksandra zaśpiewały „A gdyby tak”, a Aleksandra Leśniak - „Valerie”, natomiast zespół Watra wykonał piosenki „Serce nie sługa” i „Tyle słońca w całym mieście”. Natalia Żegleń recytowała wiersz Ignacego Krasickiego „Kruk i lis”, Jonatan Maciejowski fragment „Żywota człowieka poczciwego” Mikołaja Reja, a Katarzyna Lechowska - fragment dramatu Janusza Głowackiego „Polowanie na karaluchy”. Wystąpiły również solistki grupy tanecznej R-Revolution, które przedstawiły swoje autorskie choreografie, nagrodzone podczas kilku przeglądów tanecznych: Weronika Mazur, Oliwia Baran oraz Oliwia Górniak. Zespół R-Revolution na zakończenie wystąpił z nowym układem tanecznym. Całość została nagrodzona przez publiczność gromkimi brawami.

 

Porywacze Ciał jak zimny prysznic

 

Sztukę „Zrobie co zechce” Macieja Adamczyka w jego reżyserii i wykonaniu wraz z Katarzyną Pawłowską, wystawił na deskach JDK poznański Teatr Porywacze Ciał. Autorski spektakl, pełen kpin w gombrowiczowskim stylu, demaskujący dzisiejszą polską rzeczywistość: pełną stereotypów, snów o potędze, słabości do symbolicznych wizji i dostrzegania w każdej bzdurze „znaku”, zrobił wrażenie na publiczności. Przedstawiona, smutna wizja Polaków zabobonnych i zaściankowych; zarazem zarozumiałych i zakompleksionych; mentalnie tkwiących w przeszłości, a jednocześnie porzucających dawne obyczaje i wartości; próbujących pogodzić dumę i niezależność z uległością wobec silniejszych i godzeniem się na wprowadzaniem obcych wzorców, a w efekcie - sfrustrowanych i topiących smutki w alkoholu, zabolała. To nie było lekkie, łatwe i przyjemne w odbiorze przedstawienie. Przypominało raczej przysłowiowy kubeł zimnej wody. Ale potrzebne, bo zmusiło chyba wszystkich, którzy obejrzeli je początku do końca, do zastanowienia nad kondycją całego narodu i każdego z nas z osobna.

 

Gorące rytmy Basonga Africa

 

Koncert zespołu Basonga Africa, który początkowo miał odbyć się na tarasie JDK, ale ze względów pogodowych został przeniesiony do sali widowiskowej, wprowadził publiczność w znakomity nastrój. Wszystko dzięki energii, która płynęła ze sceny. Paul Basonga lider grupy nawiązał doskonały kontakt z publicznością, namawiał przybyłych do tańca, w czym pomagały wielkie przeboje, takich wykonawców, jak m.in. Africa Simone, Saragossa Band, Goombay Dance Band, czy Makomy. Kilkoro widzów udało się zaprosić na scenę, gdzie tańczyli wraz z artystami. Muzycy znani także jako Jambo Afriva potwierdzili swoją klasę wykonawczą.

 

Muzyka filmowa na pożegnanie JDK

 

W nocnym koncercie wystąpił Jan Adamczewski z zespołem. Ten znakomity saksofonista przez ponad godzinę raczył publiczność przybyłą do sali offowej JDK najpopularniejszymi standardami muzyki filmowej. Były to m.in. motyw przewodni z serialu „Jan Serce”, czy „Polskie drogi”, ale też „The Days Of Wine And Roses”, „Mo’ Better Blues” czy „Sex appeal” z filmu „Piętro wyżej” z 1937 r., zapamiętany dzięki świetnemu wykonaniu Eugeniusza Bodo.

Znakomity kwintet został nagrodzony burzą oklasków. Wystąpili: Jan Adamczewski - saksofon; Michał Baranowski - fortepian, instrumenty klawiszowe; Paweł Kosicki - kontrabas i Mateusz Brzostowski - perkusja.

Komu było mało, mógł jeszcze podejść do muzeum, gdzie o północy rozpoczął się występ artystów krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.

 

Ponadto w JDK

 

Koncerty i spektakl teatralny to nie wszystko, co działo się w czasie „Majówki z kulturą” w JDK. W czasie koncertu na tarasie Jasielski Dom Kultury zaprosił dzieci do stolika, przy którym Katarzyna Gądek malowała im na twarzach efektowne wzory antyalergicznymi farbkami, a same mogły pomalować tekturowe domki. Z kolei Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła klauna, który z baloników tworzył najróżniejsze figurki - zwierzątka, kwiatki, ludziki - na zamówienie najmłodszych.

Kolejnymi atrakcjami zorganizowanymi pod dachem JDK przez MBP był kiermasz książek wycofanych ze zbiorów i spotkanie z Dominikiem Szczepańskim, autorem książki „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” w Galerii JDK.

Wirtualny spacer po JDK

 

 

   

 

youtube

 

 

 

JDK Papie

100. URODZINY PAPIEŻA
JANA PAWŁA II - KONCERT

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

 

  

Informacja o projekcie