AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

img 4974Uczczenie pamięci wymordowanych przez hitlerowców Żydów jasielskich pod pomnikiem na kirkucie przy ul. Floriańskiej oraz prelekcja poświęcona historii społeczności żydowskiej w Jaśle i projekcja filmu o wybitnym jaślaninie Hugonie Steinhausie w Jasielskim Domu Kultury, złożyły się na jasielskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. FOTORELACJA

29 stycznia br. (wtorek) w JDK zorganizowane zostały dwa spotkania, na które zaprosił widownię dyr. placówki Janusz Szewczyk: wczesnym popołudniem z młodzieżą szkolną, później - otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Podczas każdego z nich dyrektor Muzeum Regionalnego Mariusz Świątek wygłosił wykład historyczny „Społeczność żydowska w Jaśle”, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami i dokumentami, po czym wyświetlony został dokumentalny film „Hugo z Jasła”, poświęcony światowej sławy matematykowi Hugonowi Steinhausowi (1887 - 1972), urodzonemu w Jaśle, zmarłemu we Wrocławiu. Druga projekcja była oficjalną premierą filmu zrealizowanego przez Paulinę Ibek i Macieja Dźwigaja z BM Production w Krakowie w koprodukcji z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie i Podkarpacką Komisją Filmową, a współfinansowanego m.in. przez Miasto Jasło i jasielską firmę Gamart.

Jak podkreśliła Paulina Ibek podczas prezentacji osób, które przyczyniły się do realizacji filmu, do jego nakręcenia zainspirowała ją Ewa Nowak. - Gdyby nie pani Ewa, ten film nigdy by nie powstał, bo ja bym na to nie wpadła, żeby robić film o Hugonie Steinhausie i jego związkach z Jasłem - mówiła P. Ibek, scenarzystka i realizatorka, a zarazem kierowniczka produkcji, dziękując osobom występującym w filmie, sponsorom i współpracownikom. Z kolei za zrealizowanie filmu będącego kolejną wspaniałą wizytówką Jasła, podziękował burmistrz miasta Ryszard Pabian.

Jasielskie obchody Międzynarodowego Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu były integralną częścią trwających kilka dni obchodów wojewódzkich, zorganizowanych już po raz 11. pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego. Organizatorami obchodów byli: Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne oraz: Miasto Jasło, Muzeum Regionalne w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Fundacja Antyschematy2, Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, I LO w Jaśle.

youtube 

 woskriesiennia

 

Dni Wina 2019 - Teatr Woskresinnia

 

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
25

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie