AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET

Kalendarz imprez kulturalnych w Jasielskim Domu Kultury na miesiąc:

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
26
27
28
29
30
31
Kalendarz imprez-rozwiń

Wariacje tischnerowskie 16„Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny” to lekki, dynamiczny, dowcipny, a przy tym nie pozbawiony głębszych treści spektakl, który - w poniedziałkowy wieczór, 5 listopada br. -  obejrzeli widzowie X Jesiennych Spotkań Teatralnych w Jaśle. Oklaskiwane od 2009 roku na scenach całej Polski widowisko wystawił w Jasielskim Domu Kultury Teatr Scena STU z Krakowa.

 

Na piąte przedstawienie tegorocznych spotkań teatralnych w Jaśle, zrealizowane w oparciu o fragmenty „Historii filozofii po góralsku” ks. prof. Józefa Tischnera i „Wieści ze słuchanicy” Wandy Czubernatowej, wypełniającą salę widowiskową publiczność zaprosiła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska. - Ksiądz Józef Tischner znakomicie znał mentalność i naturę górali; znał ich upodobanie do wolności oraz do tak zwanego mędrkowania i gawędziarstwa - mówiła, przypominając, iż w zbiorze esejów „Historia filozofii po góralsku”, napisanym w podhalańskiej gwarze, przedstawił on myślicieli starożytnych, odnajdując zbieżności ich filozofii z „myndrkowaniem” znanych sobie górali. Dodała również, że „Wieści ze słuchanicy”, to właściwie zapis rozmów autorki z ks. Józefem Tischnerem.

 

Wariacje tischnerowskie 4

 

Anegdoty i opowiastki z obu książek reżyser Artur „Baron” Więcek zestawił oraz zaadaptował na potrzeby sceny w taki sposób, że powstał wyjątkowy, zabawny, a zarazem prowokujący do refleksji spektakl kabaretowy. Natomiast znakomici aktorzy stworzyli świetne kreacje zarówno księdza Jegomości, jak i wyraziste postaci górali z krwi i kości, nie stroniących od kieliszka podhalańskich „filozofów”, zaskakujących trafnością swoich konceptów. Udało im się również sprawić, że nawet kilka nieco rubaszniejszych dowcipów rozbawiło widzów, nie wywołując u nich uczucia zażenowania i niesmaku. Całość (wzbogacona muzyką zespołu Trebunie Tutki) tak spodobała się jasielskiej publiczności, że nagrodziła ona artystów kilkuminutową owację na stojąco.

 

Wariacje tischnerowskie 7

 

Wystąpili: Piotr Cyrwus - Jegomość Autor, Jerzy Trela - Wawrzek, stary góral, Marcin Zacharzewski - Józek, młody góral, Andrzej Róg - Jędrek, góral w średnim wieku, Iwona Konieczkowska - gospodyni Jegomościa Autora, Monika Kępka -Marysia, młoda góralka.

 

Wariacje tischnerowskie 16

 

Kolejnymi przedstawieniami w ramach jubileuszowych, X Spotkań z Teatrem w Jaśle, których partnerami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA będą: dramat „Wyzwolenie” (13 listopada) oraz balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia).

 

Wariacje tischnerowskie 17

Nasi partnerzy

 http://www.kulturavranov.sk/

 

 

http://www.dklm.sk/

   

bunkier

 

 Jazz Brass

Karta seniora

 

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
27
28
29

 

 

PROJEKT 2019 

   

 

 

Informacja o projekcie