AKTUALNOŚCI
KINO JDK
KUP BILET
Kalendarz imprez-rozwiń

img 7071Kilkuminutową owacją na stojąco jasielska publiczność podziękowała Andrzejowi Sewerynowi za fantastyczny pokaz aktorstwa i wrażenia jakich dostarczył jej w poniedziałkowy wieczór, 22 października br. Artysta przyjechał do Jasła ze spektaklem „Wokół Szekspira”. FOTORELACJA

- Tego typu spektakle, jak teatr jednego aktora, monodram, są spektaklami niezwykle wymagającymi od aktora. Wymagają nie tylko niezwykłego talentu, umiejętności zastosowania właściwych środków aktorskich, ekspresji scenicznej, ale przede wszystkim - ogromnej osobowości aktora. Takiej osobowości, która porwie widza i przez cały czas będzie utrzymywać go w świecie stworzonym przez artystę na scenie. A przecież ma on do dyspozycji tylko siebie: własną fizyczność, język i najczęściej bardzo ubogie środki sceniczne - mówiła przed spektaklem Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury, zapowiadając występ Andrzeja Seweryna, światowej sławy aktora teatralnego i filmowego, reżysera teatralnego, dyrektora naczelnego Teatru Polskiego w Warszawie, przez 20 lat grającego w Comédie-Française, jednym z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie (został zaangażowany w 1993 r. jako trzeci cudzoziemiec w historii tego teatru). - Będzie to pokaz wielkiego aktorstwa i przybliżenie monologów Szekspira, które są wciąż mądre, piękne i aktualne.

Dokładnie tak było. Artysta dosłownie zawładnął publicznością, która z zapartym tchem wsłuchiwała się w każde jego słowo i w napięciu śledziła każdy jego gest. A, że nie ograniczył się do cytatów z Szekspira, tylko dzielił się z widownią własnymi refleksjami oraz opowieściami o aktorstwie, aktorach, nieograniczoności świata wyobraźni i różnym podejściu do sztuki, wciągnął publiczność w dialog, wręcz w grę. Sprawił, że cała sala widowiskowa JDK stała się sceną, a wszyscy, którzy się w niej znaleźli - poczuli się aktorami odgrywającymi swoje role w teatrze życia.

Spektakl skończył się, ale wrażenia nie do opisania zostały. Każdy uczestnik tego niezwykłego spotkania z arcymistrzem sztuki aktorskiej zabrał je do domu i pewnością długo nie zapomni.

Przedstawienie „Wokół Szekspira” było trzecią odsłoną X Jesiennych Spotkań z Teatrem w Jaśle, których sponsorami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA. W ramach tegorocznych spotkań teatralnych w JDK już zostały wystawione: „Alibi od zaraz”, „Kocham Pana, Panie Sułku” i „Wokół Szekspira”, a odbędą się jeszcze: „Mężczyzna idealny” (25 października), „Wariacje Tischnerowskie” (5 listopada), „Wyzwolenie” (13 listopada) oraz balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia).

 
 
 
 
 

Terminarz kina JDK "Syrena"

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
27
28
29
30
31

 

 

Dziedzictwo

   

Informacja o projekcie